Kontrast
Wielkość czcionki

„Stacja: Niepodległa. Na torach II RP” - bezpłatna wystawa do pobrania

Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego przygotowało bezpłatną wystawę poświęconą kolejom II Rzeczypospolitej. Wystawa „Stacja: Niepodległa. Na torach II RP” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę  niepodległości, oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości.

Z przygotowanych plików może skorzystać każdy: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, organizacje pozarządowe i każdy zainteresowany. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości i na dowolnym nośniku. 

Ekspozycja składa się z 8 plansz. Na granatowym tle, które nawiązuje do koloru munduru polskich kolejarzy z okresu międzywojennego, przedstawiono archiwalne zdjęcia i mapy, a także teksty dotyczące odradzania się polskiego kolejnictwa, licznych wyzwań odbudowy sieci komunikacyjnej II RP i rezultatów tego procesu. Plansze tworzą chronologiczną całość:

  • Pierwsze tory na ziemiach polskich
  • Mamy Niepodległą!
  • Wyzwania odbudowy w liczbach
  • Dworce jak malowane
  • Kolejowy krwiobieg II RP
  • Stary tabor i nowe słowa
  • Stoi na stacji lokomotywa
  • Sukces dwudziestolecia

Zapraszamy do korzystania!

Pobierz swoją wystawę:

Wystawa „Stacja: niepodległa. Na torach II RP” – wersja „lekka” w .jpg

Wystawa „Stacja: niepodległa. Na torach II RP”  – wersja do druku (z tzw. spadami)

Wystawa „Stacja: niepodległa. Na torach II RP” – wersja do druku (bez tzw. spadów)

***

Zapraszamy także do lektury tekstów popularnonaukowych o międzywojennym kolejnictwie autorstwa znanych historyków techniki. Zbigniew Tucholski i Paweł Mierosławski przygotowali artykuł „Koleje polskie – w drodze do niepodległości”, a na stronie Urzędu Transportu Kolejowego dostępny jest tekst „Kolejnictwo w Polsce niepodległej”. W sprawie bezpłatnego korzystania z tekstów artykułów prosimy o kontakt mailowy pod adresem .