Wystawa „Ulmowie. Nie ma większej miłości” do pobrania
Biuro „Niepodległa” przygotowało wystawę, która stanowi elementem programu kulturalnego towarzyszącego beatyfikacji rodziny Ulmów. „Ulmowie. Nie ma większej miłości” to wyjątkowa opowieść na 11 planszach o rodzinie, która zapłaciła najwyższą cenę za pomoc innym, a 10 września zostanie wyniesiona do godności błogosławionych. Pliki wystawy są dostępne bezpłatnie do pobrania – wystarczy je wydrukować na dowolnym nośniku i wyeksponować w swojej przestrzeni. Zapraszamy wszystkich do korzystania!
Wystawa z okazji beatyfikacji Rodziny Ulmów
Wystawa „Ulmowie. Nie ma większej miłości” opowiada historię Józefa Ulmy, jego żony Wiktorii i potomstwa: Stasi, Basi, Władzia, Franusia, Antosia, Marysi oraz siódmego, nienarodzonego dziecka. Polska rodzina została zamordowana za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej wraz z osobami, które ukrywali: Saulem Goldmanem i jego czterema synami, Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem Fejwelem, dwiema córkami i wnuczką Chaima Goldmana z Markowej – Leą Didner z córką Reszlą oraz Gołdą (Gienią) Grünfeld.
W niedzielę 10 września 2023 roku w Markowej będzie miała miejsce beatyfikacja Rodziny Ulmów. W związku z tym wydarzeniem, w całej Polsce odbywają się uroczystości o charakterze religijnym i kulturalnym. Wystawa „Ulmowie. Nie ma większej miłości” stworzona przez pracowników Biura „Niepodległa” może być eksponowana w dowolnym miejscu. Z przygotowanych plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach.
Rodzina Ulmów – zwykli ludzie, którzy zostali błogosławionymi
7 lipca 1935 roku niespełna 23 letnia Wiktoria z domu Niemczak wyszła za mąż za mieszkającego nieopodal we wsi Markowa Józefa. To radosne wydarzenie zgromadziło licznych gości i zapoczątkowało nowy rozdział w ich życiu. Oboje byli lubiani w lokalnej społeczności. Józef Ulma zajmował się pszczelarstwem i hodowlą jedwabników. Założył pierwszą szkółkę drzew owocowych w Markowej i szybko zaczął utrzymywać się ze sprzedaży sadzonek. Jego wielką pasją była fotografia. Swój pierwszy aparat złożył sam, bazując na wiedzy z książek i czasopism, a z czasem kupił profesjonalny sprzęt. Dokumentował życie Markowej zarówno codzienne, jak i odświętne. Wiktoria z kolei chodziła do szkoły powszechnej, ukończyła kurs na Uniwersytecie Ludowym, grała role w amatorskim teatrze i angażowała się w życie parafii.
Ich wspólne życie możemy zaobserwować na licznych fotografiach wykonanych przez Józefa. 18 lipca 1936 r. na świat przyszła pierwsza córka Ulmów – Stasia, następnie urodziła się Basia (ur. 6 października 1937 r.), a w kolejnych latach Władziu (5 grudnia 1938 r.), Franek (ur. 3 kwietnia 1940 r.), Antoś (ur. 6 czerwca 1941 r.) i najmłodsza Marysia (16 września 1942 r.). Wiktoria poświęcała dzieciom dużo uwagi. Małżonkowie spędzali czas w otoczeniu najbliższych, uczestniczyli w życiu Markowej i snuli plany dotyczące wyprowadzki w okolice Sokala, gdzie tuż przed wybuchem wojny kupili 5 hektarów ziemi.
Wojna, którą rozpoczęła agresja Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku, zmieniła na zawsze losy Rodziny Ulmów. W grudniu 1942 roku zdecydowali się oni dać bezpieczne schronienie w swoim domu Saulowi Goldmanowi, jego czterem synom, Lei Didner z córką Reszlą oraz Gołdzie (Gieni) Grünfeld, aby uchronić ich przed pewną śmiercią. Tajemnicy nie udało się utrzymać. 24 marca 1944 r. będąca w dziewiątym miesiącu ciąży Wiktoria Ulma. jej mąż Józef, sześcioro dzieci oraz ośmioro ukrywających się w niewielkim domu w Markowej Żydów, zostali brutalnie rozstrzelani przez żandarmerię niemiecką.
„Ulmowie. Nie ma większej miłości” – wystawa do pobrania
Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty w życiu rodziny Ulmów: ślub, narodziny dzieci, czas wojny oraz okres, gdy rodzina ukrywała grupę Żydów. Historia wzbogacona jest cytatami z relacji świadków losów rodziny Ulmów oraz archiwalnymi zdjęciami. Wystawa składa się z 11 plansz ułożonych chronologicznie i opowiadających o codziennym życiu rodziny. Zapraszamy do korzystania:
Wystawa „Ulmowie, Nie ma większej miłości” – wersja do druku (z tzw. spadami)
Wystawa „Ulmowie, Nie ma większej miłości” – wersja do druku (bez tzw. spadów)
Wystawa „Ulmowie, Nie ma większej miłości” – wersja „lekka” w .jpg
Ekspozycja jest także możliwa do obejrzenia w Warszawie, w wersji pełnowymiarowej. Wystawę „Ulmowie. Nie ma większej miłości” można obejrzeć w Galerii „Okno na Kulturę” (Krakowskie Przedmieście 17) codziennie, od poniedziałku do niedzieli w godz. 11-19 aż do 15 października 2023 r.
Wystawa jest elementem programu wydarzeń kulturalnych towarzyszących beatyfikacji Rodziny Ulmów. Kampanię społeczno-edukacyjną pt. „Ulmowie. Nie ma większej miłości” oraz cykl wydarzeń kulturalnych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sfinansowano z budżetu państwa w ramach dotacji celowej ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.