Kontrast
Wielkość czcionki

18. decydująca bitwa w dziejach świata w inicjatywach łódzkiego Archiwum Państwowego

Archiwum Państwowe w Łodzi zaprasza na obchodzoną hucznie 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej w regionie łódzkim! Wystawa plenerowa, album i „Bitewnik Łódzki 1920” zapraszają do włączenia się we wspólne świętowanie.

„18. Decydująca bitwa w dziejach świata. Bitwa Warszawska 1920 na plakatach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego”

Od 14 sierpnia na Rynku Włókniarek Łódzkich, przy ul. Jana Karskiego 5 w Łodzi, obejrzeć można wystawę plenerową „18. Decydująca bitwa w dziejach świata. Bitwa Warszawska 1920 na plakatach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego”. Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz prezentujących wybrane z zasobu łódzkiego Archiwum polskie plakaty propagandowe z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Plakat wystawy plenerowej Archiwum Państwowego w Łodzi

Na wystawie poruszono tematykę tworzenia wojska przez odrodzone Państwo Polskie, bolszewickiego zagrożenia, zaciągu do Armii Ochotniczej oraz pomocy społecznej dla żołnierzy i inwalidów wojennych. Część tekstowa wystawy zawiera historię wojny polsko-bolszewickiej oraz znaczenie polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej z sierpnia 1920 r.

„1920. Łodzianie w wojnie polsko-bolszewickiej”

Z kolei wystawa on-line „1920. Łodzianie w wojnie polsko-bolszewickiej” dostępna jest na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Łodzi Prezentuje ona ponad dziewięćdziesiąt skanów wykonanych z archiwaliów, które znajdują się w zbiorach Archiwum Państwowego w Łodzi, opatrzonych merytorycznym komentarzem. Są one potwierdzeniem wyjątkowego zaangażowania łodzian w konflikt zbrojny Polski z Rosją.

Plakat Towarzystwa Pomocy dla Żołnierza Polskiego nawołujący do wspomagania żołnierzy z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi
Plakat Towarzystwa Pomocy dla Żołnierza Polskiego nawołujący do wspomagania żołnierzy z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi

Album o plakatach propagandowych

„Lance do boju, szable w dłoń… Wojna polsko-bolszewicka w materiałach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi” to nowa publikacja. Rozpoczynają ją trzy artykuły omawiające propagandę Państwa Polskiego podczas wojny z Rosją Sowiecką, z przykładami materiałów propagandowych oraz wizerunkiem Sowietów na polskich plakatach propagandowych z 1920 r. Główna część albumu stanowią plakaty, afisze, broszury, prasa żołnierska i karty pocztowe.

Plakat propagandowy prezentowany w albumie „Lance do boju, szable w dłoń… Wojna polsko-bolszewicka w materiałach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi”

Bitewnik Łódzki 1920

W siedzibach Archiwum Państwowego w Łodzi dostępny jest nowy numer „Bitewnika Łódzkiego”. Poświęcony jest zbrojnemu konfliktowi, który zdecydował nie tylko o losach odrodzonej Polski, ale również reszty Europy a może i Świata. Powstał w oparciu o zasób Archiwum Państwowego w Łodzi i Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy ze Stowarzyszeniem „Mroga”.

Pierwsza strona Bitewnika Łódzkiego

Zaangażowanie mieszkańców ziemi łódzkiej w konflikt zbrojny Polski z Rosją Sowiecką zasługuje na przypomnienie. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia materiałów archiwalnych i lektury tekstu.