Kontrast
Wielkość czcionki

„1920/2020. Archiwum Ożywione” na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.

13 sierpnia nastąpi inauguracja projektu, łączącego archiwalne materiały z nowoczesną sztuką miejską. Trzy artystyczne projekty, trzej wyjątkowi artyści i trzy inspiracje sprzed 100 lat – tak powstawało „1920/2020. Archiwum Ożywione”. Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza nad Wisłę w Warszawie!

Materiały archiwalne, artyści i przestrzeń miejska

Projekt „1920/2020. Archiwum Ożywione” zmienia warszawską przestrzeń miejską. Udział w nim wzięło trzech uznanych artystów wizualnych: Karolina Breguła, Bartek Buczek i Mariusz Libel. Starali się oni połączyć przeszłość z teraźniejszością i pokazali, jak historyczne wydarzenia sprzed stu lat mogą funkcjonować w przestrzeni i świadomości współczesnych Polaków.

Artyści podjęli próbę „ożywienia” materiałów archiwalnych, przetworzenia ich w swoje własne dzieła oraz umiejscowienia ich w warszawskiej przestrzeni publicznej.

Archiwum ożywione

W ramach projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego powstały trzy interwencje artystyczne:

  • Karolina Breguła zainspirowała się planszami tekstowymi z filmu „Polonia Restituta 1918-1920” z 1928 roku. W piękny sposób opisała ona drogę Polski do niepodległości. Efekt jej pracy to obiekt, który podziwiać można na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych od 15 sierpnia.
  • Bartek Buczek inspiracji poszukiwał w fotografiach. Wypatrywał charakterystycznych i powtarzających się elementów stroju żołnierskiego. Wynik jego działań to mural na ścianie Mostu Świętokrzyskiego. Oglądanie możliwe będzie od 13 sierpnia.
  • Mariusz Libel zajął się przesłuchiwaniem wspomnień świadków walk, które zostały utrwalone przez Rozgłośnię Polską „Radia Wolna Europa”. Z połączenia nagrań oraz archiwalnych zdjęć powstał wyjątkowy mural na schodach zejściowych przy Moście Średnicowym na nadwiślańskim Bulwarze Bohdana Grzymały-Siedleckiego, który dostępny będzie od 13 sierpnia.

Projekt „1920/2020. Archiwum Ożywione” można śledzić na stronie internetowej Narodowego Archiwum Cyfrowego w zakładce „1920/2020”.

Partnerami projektu są: Dzielnica Wisła, Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Muzeum Warszawy oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Projekt realizowany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych oraz w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości „Niepodległa”.