Kontrast
Wielkość czcionki

„1920. Bitwa Warszawska” w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Od piątku 14 sierpnia oglądać można wyjątkową wystawę planszową dotyczącą Bitwy Warszawskiej. Ma ona formę plenerową i znajduje się na terenie zabytkowego parku przy wareckim Muzeum.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Misją wareckiego Muzeum jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze – Kazimierzu Pułaskim oraz ochrona materialnej i duchowej spuścizny kulturowej ziemi grójeckiej i Warki. Jednakże, jako historyczna instytucja kultury, Muzeum ma odnosić się do istotnych wydarzeń, które wpłynęły na losy całego kraju. Takim wydarzeniem jest niewątpliwie Bitwa Warszawska 1920 roku. To właśnie tej tematyce Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce poświęciło swoją najnowszą ekspozycję.

1 plansza wystawy

Zdjęcia z planu filmu „1920. Bitwa Warszawska”

W ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce opracowało wystawę planszową, która przybliża odbiorcom tryumf Wojsk Polskich nad Bolszewikami w sierpniu 1920 r. Ekspozycja prezentowana jest na terenie zabytkowego parku przy wareckim Muzeum od 14 sierpnia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których – w ujęciu chronologicznym – przedstawiona jest Bitwa Warszawska. W ekspozycji wykorzystano zdjęcia z planu filmu „1920. Bitwa Warszawska” wykonane przez Czesława Czaplińskiego – znanego polskiego artysty-fotografika związanego ze Stanami Zjednoczonymi.

Wystawa dostępna jest także online.