Kontrast
Wielkość czcionki

1920. Cud Wisły – wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

24 lipca, w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego w Krakowie zagościła wyjątkowa wystawa zorganizowana z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Plakaty propagandowe obu stron konfliktu, ważne dokumenty, mundury i odznaczenia tworzą ciekawą opowieść o polskim zwycięstwie.  Ekspozycję „Cud Wisły. 1920” będzie można oglądać do 29 listopada 2020.

Bitwa Warszawska okiem artysty

Na wystawie prezentowane są plakaty z okresu wojny polsko-bolszewickiej, zarówno polskie jak i radzieckie. Ilustrują one grozę wojny i są pewnym odzwierciedleniem społecznych lęków. Polskie plakaty tworzone przez wybitnych polskich artystów – Edmunda Bartłomiejczyka, Zygmunta Kamińskiego, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Zdzisława Gedliczkę, Józefa Mehoffera, Józefa Ryszkiewicza, Kamila Mackiewicza i Karola Homolacsa. Na ekspozycji zestawiono je z plakatami radzieckimi autorstwa wybitnych rosyjskich twórców, między innymi Włodzimierza Majakowskiego i Dimitrija Moora. 

Plakat wystawy 1920. Cud Wisły

Życie frontowe przedstawiają rysunki i grafiki wykonane przez uczestnika walk Wiktora Gutowskiego. Ten żołnierz naszkicował także wizję artystyczną Bitwy Warszawskiej. Na wystawie można zobaczyć także obrazy uznanych malarzy: Jerzego Kossaka i Jerzego Jełowickiego.

Dokumenty, odznaki, mundury

Uzupełnienie ekspozycji artystycznej stanowią dokumenty z epoki, odznaczenia i odznaki nadawane za udział w wojnie polsko-bolszewicką, oryginalne umundurowanie i wyposażenie żołnierza polskiego z tego okresu oraz broń. Zwycięstwo było możliwe dzięki zjednoczeniu całego społeczeństwa do walki i porzuceniu podziałów. W stulecie wojny te pamiątki stanowią wspomnienie niezwykłego męstwa i poświęcenia polskich żołnierzy. 

Kuratorem i koordynatorem wystawy jest Piotr Wilkosz, asystowała mu Olga Pawlak, a projekt aranżacji przygotowała Magdalena Bujak. Projekt „Cud Wisły. 1920”  realizowany jest w ramach obcho­dów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.