Kontrast
Wielkość czcionki

Archiwum Państwowe w Warszawie – wystawy na 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej

W związku z obchodzoną w całej Polsce 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Warszawie bardzo aktywnie włączyło się do świętowania tych pamiętnych wydarzeń. W ramach obchodów powstały wystawy tematyczne, lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz album.

Wystawa plenerowa „I Warszawa nie zawiodła”

baner wystawy z graficznymi sylwetkami żołnierzy

Od 15 sierpnia 2020 oglądać można wystawę plenerową „I Warszawa nie zawiodła” w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. Historia opowiedziana jest po polsku i po angielsku.

Wystawa poświęcona jest Bitwie Warszawskiej oraz roli Warszawy i Warszawiaków w trudach wojny polsko- bolszewickiej. Ekspozycja składa się z różnego rodzaju materiałów archiwalnych –zdjęć, obwieszczeń, odezw, plakatów i map. Znaczna część fotografii i dokumentów ukazuje sytuację w stolicy w lipcu i sierpniu 1920 r.

Wystawa plenerowa „Warszawa 1920”

Przez cały wrzesień na murach obronnych przy Barbakanie oglądać będzie można wystawę plenerową „Warszawa 1920”. Przypomni o pamiętnych wydarzeniach sprzed 100 lat i przedstawi sytuację Warszawy i jej mieszkańców w czasie Bitwy Warszawskiej. Do stworzenia ekspozycji zostały wykorzystane fotografie, afisze i plakaty oraz obwieszczenia władz państwowych pochodzące z Archiwów Państwowych.

Wystawa, oprócz tradycyjnej formy zwiedzania, będzie także do obejrzenia na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Warszawie. Ekspozycji plenerowej towarzyszyć będzie dwujęzyczna publikacja albumu „Warszawa 1920”.

Dodatkowo, w drugiej połowie września będzie możliwość skorzystania z lekcji i warsztatów dla uczniów szkół podstawowych i średnich opartych na materiałach do wydarzeń z 1920 r. Informacje pojawią się na stronie Archiwum.

Wystawa „Rzeczpospolita w 1920 r. Konteksty”

Archiwum Państwowe w Warszawie przygotowało także trzecią inicjatywę. Na przełomie października i listopada w Domu Polonii w Pułtusku będzie dostępna wystawa plenerowa „Rzeczpospolita w 1920 r. Konteksty”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną liczne materiały – afisze, plakaty i materiały propagandowe z czasów wojny polsko-sowieckiej. Część wystawy poświęcona będzie militariom tamtego okresu. Otwarcie wystawy uświetni grupa rekonstrukcyjna w mundurach 13. Pułku Piechoty.