„Balonowy Cud nad Wisłą” na warszawskim niebie
Najlepsi w Polsce piloci balonowi zapraszają na spektakularne świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej na warszawskim niebie! Od 14 do 16 sierpnia w lotach porannych i wieczornych w powietrze wzbiją się balony, by dokonać uroczystych przelotów nad stolicą.
Podniebny Balonowy Cud
Od piątku do niedzieli będzie można zobaczyć utytułowanych polskich asów przestworzy, m.in. Jacka Bogdańskiego i Mateusza Rękasa – zdobywców Pucharu Gordona Bennetta i Darię Goławską-Dudkiewicz – aktualną Mistrzynię Świata Kobiet w sportach balonowych.
„Balonowy Cud nad Wisłą”to spektakularne wydarzenie, po raz pierwszy organizowane na taką skalę. Kilkadziesiąt balonów na ogrzane powietrze, wykona przeloty nad stolicą. Hasło imprezy to „GŁOWA DO GÓRY!”. Jednocześnie będzie można śledzić wydarzenie za pośrednictwem social mediów. Wszystkie szczegóły udostępnione zostaną na profilu facebookowym Balonowa Strona Nieba oraz na wydarzeniu Balonowy Cud nad Wisłą.
Balony w Warszawie
Rozproszone miejsca startów i pokazów w Warszawie dadzą możliwość podziwiania balonowego show w całym mieście. Główny balon z flagą biało-czerwoną zwieszoną z kosza wystartuje z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego. Będzie to symboliczne oznaczenie tzw. „lisa”, za którym podążać będą pozostałe ekipy, startujące z różnych części Warszawy.
Pozostałe balony biorące udział w wydarzeniu startować będą z Podzamcza i z różnych części Warszawy, w zależności od kierunku wiatru. Balony mogą startować z terenu obok Stadionu Narodowego, Kampusu SGGW, Agrykoli, Toru Służewiec, Parku Szczęśliwickiego, z Wilanowa, Pól Mokotowskich, kompleksu Centrum Olimpijskie i otwartych działek na terenie Pragi Północ i Białołęki. Jednak w sporcie balonowym mocnym ograniczeniem są warunki atmosferyczne, w szczególności siła i kierunek wiatru, z uwagi na to godziny oraz miejsca startów będą podawane z jednodniowym wyprzedzeniem.
Balonowa historia II RP
Mało znanym faktem jest to, że w okresie II RP polskie balonowe asy przestworzy zdobywały liczne osiągnięcia. Przed II Wojną Światową trzykrotnie wygrali prestiżowe zawody balonowe rangi mistrzostw świata, czyli Puchar Gordona Bennetta.
Świeżo utworzone wojska balonowe brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Między innymi w dramatycznych wydarzeniach między 24 lipca a 15 sierpnia 1920 roku brały czynny udział w walkach obronnych i natarciu w rejonie miejscowości: Siedlce, Sokołów, Sarnaki, Ostromęczyn i Platerów. Więcej o ich działaniach można przeczytać w materiale przygotowanym przez dr Jacka Szczepańskiego: WOJSKA BALONOWE 1920
Organizatorzy i wsparcie
Organizatorami „Balonowego Cudu nad Wisłą” są Aeroklub Warszawski, Fiesty Balonowe oraz New Form Media. Partnerem wydarzenia są Biuro Programu „Niepodległa”. Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Projekt wsparło Mazowsze Serce Polski. Wydarzenie patronatem objął Prezydent Miasta St. Warszawy. Balonowy Cud nad Wisłą został włączony do programu obchodów upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920-2020.