Kontrast
Wielkość czcionki

„Bitwa Warszawska 1920-2020” – film Muzeum Historii Polski

W piątek tj. 14 sierpnia, o godzinie 18.00 Muzeum Historii Polski zaprezentowało internetową premierę filmu „Bitwa Warszawska 1920-2020”. Jest to jedna z licznych inicjatyw z okazji 100. rocznicy jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata.

Film „Bitwa Warszawska 1920-2020”

Wbrew pozorom „Bitwa Warszawska 1920-2020” nie jest jedynie opowieścią o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. W filmie analizowana jest praca historyków i kuratorów tworzących wystawę stałą budowanego na warszawskiej cytadeli gmachu Muzeum Historii Polski. Dokument prezentuje twórców i pracowników Muzeum, przedstawiających koncepcję wystawy poświęconej wydarzeniom wokół Bitwy Warszawskiej.

W dziele przedstawieni zostali główni bohaterowie Bitwy Warszawskiej. Są to zasłużeni polscy dowódcy, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Film nie pozostawia jednak bez echa anonimowych bohaterów wojny. Wspomina o: młodzieży, studentach, zwykłych ludziach, ochotnikach, bez których poświęcenia nie byłoby możliwe stawienie czoła najeźdźcom i odniesienie spektakularnego zwycięstwa.

Za produkcję filmu odpowiedzialne jest Muzeum Historii Polski, zaś producent wykonawczy to Magnum Opus. Reżyserem filmu jest Lidia Chołody, a autorami scenariusza Lidia Chołody oraz Marek Stremecki.

Muzeum Historii Polski o Bitwie Warszawskiej

To nie jedyna inicjatywa MHP. W sierpniu wydano nową książkę „Polskie Zwycięstwo 1920” pod red. Michała Kopczyńskiego i Mikołaja Mirowskiego, a na portalu pojawiło się też wiele ciekawych treści, zorganizowano hackaton historyczny, a dla chcących sprawdzić swoją wiedzę przygotowano quiz.

Serdecznie zapraszamy do poznawania historii!