Bitwa Warszawska 1920 w inicjatywach Archiwum Akt Nowych w Warszawie
Z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej wiele instytucji kultury włącza się w świętowanie. Archiwum Akt Nowych przygotowało wiele atrakcji dla uczczenia tych pamiętnych wydarzeń, m. in. okolicznościowy portal internetowy, wystawy plenerowe i album.
Portal 1920.gov.pl
Portalu www.1920.gov.pl jest prowadzony jako kalendarium wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu rozbudowane o historyczny komentarz. Unikatowe fotografie i mapy ze zbiorów polskich archiwów wzbogacają ciekawe opowieści. Wyjątkowy element strony stanowi wirtualna galeria plakatów – ekspozycja poświęcona wojnie propagandowej, która zawiera plakaty, afisze i druki ulotne ze zbiorów Archiwum Akt Nowych i Muzeum Plakatu w Wilanowie. Codziennie nowe informacje będą umieszczane aż do 11 listopada.
Portal przeznaczony jest dla wszystkich osób pasjonujących się historią, dla tych, którzy chcą poznać historię walk na przedpolach Warszawy albo szukają unikalnych źródeł archiwalnych. Jego zadanie to także promowanie idei archiwów rodzinnych i społecznych – użytkownicy portalu mają możliwość zaprezentowania historii swoich rodzin i pamiątek związanych z wydarzeniami lat 1919-1920.
Mapy, dokumenty, fotografie
Archiwum przygotowało także nowoczesne publikacje. Album „Wielki atlas wojny 1920”, przedstawia zmagania Polaków z Sowietami. Jego autorami są Wojciech Zalewski i Jarosława Stryjka. Zawiera ponad 160 najważniejszych map wojny polsko-bolszewickiej. Ukazywane wydarzenia rozpoczynają się od ofensywy na Ukrainie, przez odwrót polskich wojsk, okrążenie od północy Warszawy, aż po natarcie polskiej Grupy Manewrowej i odwrót armii czerwonej na wschód.
Drugie ciekawe wydawnictwo to album „ Rok 1920 w obrazie i dokumencie”, który został przygotowany we współpracy z wojskowym Instytutem Wydawniczym i Wojskowym Biurem Historycznym im. K. Sosnkowskiego. Publikacja zwiera ciekawy i urozmaicony materiał archiwalny z czasów wojny polsko-bolszewickiej w postaci map, szkiców, fotografii, dokumentów i plakatów.
Wystawy okazjonalne „Bitwa Warszawska 1920 r.”
Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej to okazja do zaprezentowania trzech nowych wystaw o starciu na przedpolach stolicy. Pierwszą z nich obejrzeć można od 13 sierpnia na rogu ulic Bitwy Warszawskiej i Grójeckiej. Wykorzystane dokumenty, mapy, plakaty, szkice i fotografie sprawiają, że można przenieść się w czasie i lepiej zrozumieć tamte wydarzenia.
Druga ekspozycja znajduje się w Agencji Mienia Wojskowego od 13 sierpnia i składa się z plakatów propagandowych dotyczących wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Trzecią wystawę obejrzeć można od 15 sierpnia na rogu ulic Foksal i Gałczyńskiego. Jej narracja prowadzi w ciekawy sposób przez najważniejsze wydarzenia związane z wojną polsko-bolszewicką.
Zbiór reportaży o wojnie polsko-bolszewickiej
Archiwum brało udział także w przygotowaniu zbioru reportaży „Kalendarium 1920”. 54 odcinki można oglądać we własnym domu przez cały rok 2020 na kanałach TVP Historia i TVP Polonia. Ich tematy dotyczą pamiętnych wydarzeń 1920 roku oraz prezentują dokumenty i fotografie z zasobu Archiwum Akt Nowych.
Z kolei Warszawski Kurier Telewizyjny we współpracy z TVP3 przygotował cykl reportaży prezentujących najważniejsze miejsca w Warszawie i na Mazowszu związane z wojną polsko-bolszewicką. Materiały można oglądać od lipca.
Inicjatywy internetowe i telewizyjne sprawiają, że historia jest na wyciągnięcie ręki. Zapraszamy do korzystania z tych bogatych zasobów!