Kontrast
Wielkość czcionki

Film Cinematic VR „Wiktoria 1920”

Biuro Programu „Niepodległa” planuje w wyjątkowy sposób upamiętnić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej poprzez stworzenie filmu w technologii Cinematic VR – 360 stopni 3D „Wiktoria 1920”.

Bohaterowie filmu "Wiktoria 1920"
Bohaterowie filmu „Wiktoria 1920” – od lewej: Władysław Brończak (Szymon Mysłakowski), Jan Węgielski (Dariusz Pieróg), Pola Lewicka (Róża Klekotko) oraz Merian C. Cooper (Patryk Szwichtenberg). Fot. C. Pomykało.

Przy pomocy najnowszych możliwości techniki przeniesiemy widzów filmu w sam środek akcji: po założeniu gogli VR (lub uruchomieniu własnego smartfona i umieszczeniu go w cardboardzie) to właśnie widz stanie się głównym bohaterem filmu – kurierem przewożącym meldunek z frontu do polskiego sztabu. Podczas kręcenia filmu kamery rejestrowały obraz ze wszystkich stron, 360 stopni, dzięki czemu widz ma możliwość wyboru na co chce skierować swoją uwagę. Dotąd kręcenie tego typu filmów fabularnych należy do rzadkości – głównie ze względu na fakt, że jest to trudniejsze realizacyjnie.

plan filmu Wiktoria 1920
Plan filmu „Wiktoria 1920” VR – mat. własne

„Wiktoria 1920” pełna emocji

Jest sierpień 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie, którego wynik wydaje się już przesądzony na korzyść bolszewików… Najważniejsze zadanie to obronić Warszawę i nie pozwolić Rosjanom wkroczyć do miasta. Jednak wielomiesięczny wysiłek odcisnął swoje piętno na obu armiach. Nawet wśród Polaków panują defetystyczne nastroje i kiedy do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać na Cytadelę, jedynie Bohater (imersant, czyli widz oglądający film), Janek Węgielski (Dariusz Pieróg) – student, który zaciągnął się do armii, ułan Władysław Brończak (Szymon Mysłakowski) oraz pilot Eskadry Kościuszkowskiej, Merian C. Cooper (Patryk Szwichtenberg), wierzą, że sprawa nie jest jeszcze przegrana i – wbrew rozkazom – postanawiają spróbować dostarczyć do Warszawy wiadomość. Bohater wraz z Cooperem podróżuje samolotem w stronę Warszawy, uszkodzona maszyna musi jednak awaryjnie lądować. Okazuje się, że w okolicy jest pełno bolszewików – dwóch z nich zmusza fotografkę Polę Lewicką (Róża Klekotko) do zrobienia im pamiątkowych portretów. Pola jednak kryje w zanadrzu znacznie więcej niż kasetki do aparatu fotograficznego…

Bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż w stronę Warszawy, uciekając przed bolszewikami, biorąc udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość… czy uda im się dostarczyć meldunek?

Czy bohaterowie ryzykują na próżno, czy jednak okaże się, że ich wiadomość będzie miała wpływ na losy jednej z najważniejszych bitew w historii nie tylko Polski, ale i świata?

Plan filmu "Wiktoria 1920" VR - mat. własne
Plan filmu „Wiktoria 1920” VR – mat. własne

Gdzie zobaczyć?

Oficjalna premiera filmu zaplanowana jest na 14 sierpnia. Film będzie mógł też obejrzeć każdy użytkownik gogli VR – w tym gogli cardboard. „Wiktoria 1920” będzie udostępniona bezpłatnie w sieci, aby każdy mógł mieć dostęp do produkcji. W miarę zdejmowania obostrzeń epidemiologicznych, Biuro Programu „Niepodległa” planuje również pokazy stacjonarne na specjalnych goglach VR w ramach „Wirtualnego Teatru Historii” w różnych miejscowościach w całej Polsce – o szczegółach będziemy informować w osobnej aktualności. 

Film jest częścią kampanii „Wiktoria 1920”, związanej ze setną rocznicą wojny polsko-bolszewickiej.

Reżyser: Tomasz Dobosz 

Operator: Mariusz Laszuk

DoP: Marcin Magiera

Producentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”. Narodowe Centrum Kultury zostało koproducentem filmu. Partnerem filmu jest Narodowy Bank Polski.