Kontrast
Wielkość czcionki

Kolekcje Biblioteki Narodowej na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920

Biblioteka Narodowa postanowiła włączyć się w huczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Największa polska biblioteka przypomina arcyciekawe zbiory ze swoich zasobów. Dwie kolekcje tematyczne i teksty na blogu Polona zapraszają do poznawania wydarzeń sprzed 100 lat.

Kolekcja plakatów wojny polsko-bolszewickiej 1920

Kolekcja plakatów z okresu wojny polsko-bolszewickiej składa się z blisko 40 obiektów. Znaleźć można znane i popularne prace, takie jak „Hej, kto Polak na bagnety” Kamila Mackiewicza (1886-1931) czy „Bij bolszewika” anonimowego autora. W zbiorze znajdują się również plakaty mniej znane oraz niepublikowane, takie jak: „Do broni, wszyscy na front” lub „Z jakich swobód obywatelskich korzystają robotnicy w Bolszewji”.

plakat podzielony na dwie części - jedna ukazuje żołnierzy, druga dżentelmenów w kawiarni
Bohaterowie frontu i kawiarni. Plakat propagandowy. Zbiory Polona.pl

Ciekawy komentarz do kolekcji można przeczytać na blogu Polona.pl. Autor Janusz Drzewucki opisuje jak plakaty powstawały i jak były odbierane.

Kolekcja afiszy i ulotek wojny polsko-bolszewickiej 1920

Kolekcja afiszy i ulotek z okresu wojny polsko-bolszewickiej składa się z około 450 obiektów. W znacznej większości są to ulotki, które nawołują do wstępowania do wojska i wspomagania żołnierzy. W kolekcji znaleźć można również podziękowanie za sumienną służbę w Straży Obywatelskiej m.st. Warszawy.

prosta ulotka z napisem
Ulotka „Idę do biura werbunkowego – kto za mną?” Zbiory polona.pl

Kolekcja to również afisze. W prezentowanych materiałach można doszukiwać się elementów humorystycznych i prześmiewczych, które mimo trwającej wojny (a może właśnie dlatego) wkradały się do wielu publikacji.

Zmagania polsko-bolszewickie w zbiorach prasowych

strona tytułowa gazety
Strona tytułowa czasopisma „Żołnierz Polski” z dn. 19.08.1920 . Zbiory Polona.pl

Wojna o granice Polski od początku była szeroko komentowana w prasie. Od euforii po depresyjne nastroje – każda decyzja polityczna była opisywana i krytykowana. O najważniejszych etapach wojny polsko-bolszewickiej i komentarzach z nimi związanych napisał na blogu Polona.pl Romuald Rydz.

Zapraszamy do lektury!