Kontrast
Wielkość czcionki

Pocztowcy świętują 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej – pamiątkowy znaczek

13 sierpnia 2020r. w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie, Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, uroczyście odsłonił i zaprezentował wyjątkowy znaczek pocztowy emisji „100. Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r.”.

Inicjatywa jest wspólnym projektem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Poczty Polskiej, która w symbolicznym roku 2020 świętuje 100. rocznicę Wiktorii 1920 roku, pod nazwą „Pocztowcy upamiętniają 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920.”

zdjęcie powiększonego znaczka
Znaczek „100. rocznica Bitwy Warszawskiej” Fot. Leszek Chemperek/CO MON

Autorem projektów znaczków pocztowych jest Roch Stefaniak. Przedstawił on na znaczkach obraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” z 1930 r., który pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Twórca wykorzystał także poszczególne kadry tego dzieła na znaczkach. Na walorze w bloku, o nominale 6,60 zł, widnieje postać księdza Ignacego Skorupki. Na pozostałych znaczkach, o nominale 3,30 zł, zaprezentowano żołnierza przebijającego bagnetem rosyjski sztandar, dziewczynę z Ochotniczej Ligi Kobiet, generalicję konną z Józefem Piłsudskim oraz Matkę Bożą Łaskawą – patronkę Warszawy.

W trakcie ceremonii, w której uczestniczył m. in. prezes Poczty Polskiej oraz biskup polowy Wojska Polskiego wręczone zostały pamiątkowe ramki z walorami filatelistycznymi. Uczestnicy ceremonii mieli także możliwość obejrzenia okolicznościowej wystawy przygotowanej przez Pocztę Polską z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wystawa prezentująca udział pocztowców w bitwie 1920 r. dostępna będzie w placówkach pocztowych w Warszawie, we Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim i Katowicach od 13 sierpnia 2020 roku.