Kontrast
Wielkość czcionki

„Powrót żołnierzy Zadwórza. Polskie Termopile” – nowa publikacja na stulecie

Wojna polsko-bolszewicka rozgrywała się na polach wielu bitew. Choć najwięcej mówi się o Warszawskiej, w setną rocznicę wydarzeń przypominane są też inne walki. Jedną z symbolicznych stała się Bitwa pod Zadwórzem. To jej poświęcona jest nowa publikacja „Powrót żołnierzy Zadwórza. Polskie Termopile”.

Bitwa pod Zadwórzem 17.08.1920

17 sierpnia 1920 roku oddział złożony z 330 polskich Obrońców Lwowa stanął naprzeciw 1 Konnej Armii Siemiona Budionnego pod Lwowem, w pobliżu wsi Zadwórze. Bitwa, która się rozegrała na kilka godzin opóźniła marsz bolszewików na Lwów i ułatwiła wojskom polskim przygotowanie obrony miasta. Heroiczna obrona zakończyła się sukcesem operacyjnym wojsk polskich, jednak okupionym życiem prawie wszystkich Obrońców. Z uwagi na heroiczną walkę symbolicznie nazywano ją polskimi Termopilami.

okładka książki

Choć Zadwórze od Warszawy dzieli prawie 400 km, to połączyła je także historia Grobu Nieznanego Żołnierza. To matka jednego z poległych obrońców spod Zadwórza, Jadwiga Zarugiewiczowa, w 1925 roku wybrała trumnę, która trafiła na Plac Saski (dziś Plac Piłsudskiego), do tworzonego miejsca pamięci o polskich żołnierzach poległych w walce o niepodległość.

„Powrót żołnierzy Zadwórza. Polskie Termopile”

W 100. rocznicę tych wydarzeń, pamięć o nich zostanie przypomniana dzięki nowej pozycji „Powrót żołnierzy Zadwórza. Polskie Termopile”. Jej autorami są Grzegorz Hetnar i Stanisław Jankowski, a powstała przy udziale Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC”. Publikacja to jedno z wydarzeń kulturalnych związanych ze 100-leciem Bitwy Warszawskiej.