Kontrast
Wielkość czcionki

Projekt „Pod Biało-Czerwoną” na stulecie Bitwy Warszawskiej

Wystartował projekt „Pod biało-czerwoną”. Zakłada sfinansowanie przez Rząd zakupu masztów i flag w każdej gminie w Polsce dla uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Warunkiem uzyskania środków na inwestycję jest poparcie mieszkańców, którzy mogą oddać głos na swoją gminę poprzez wypełnienie ankiety na stronie internetowej. Głosowanie trwa do 11 listopada 2020 r., a ogłoszenie wyników zbiórki i opublikowanie listy gmin objętych programem ,,Pod biało-czerwoną’’ nastąpi 29.11.2020 r.

Zasady udziału w projekcie są proste. Pierwszy głos poparcia oddany na daną gminę jest równoznaczny z jej zgłoszeniem i aktywowaniem zbiórki głosów poparcia. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy, również osoby niepełnoletnie.  Liczba głosów wymaganych do uzyskania środków wynosi:

  •     gminy do 20 tys. mieszkańców – 100 głosów,
  •     gminy powyżej 20 tys. do 100 tys. mieszkańców – 500 głosów,
  •     gminy powyżej 100 tys. mieszkańców – 1000 głosów.

Formularz oddania głosu poparcia: https://bialoczerwona.www.gov.pl/. Osoby, którzy chcą aktywnie wesprzeć inicjatywę, mogą zostać liderami w swojej gminie i stanąć na czele lokalnego komitetu wsparcia projektu. Dla najaktywniejszych liderów przewidziano pamiątkowe upominki.

plakat inicjatywy

Rząd sfinansuje 100% kosztów zakupu oraz montażu masztu z polską flagą. Specyfikacja masztu w danej gminie zostanie dostosowana indywidualnie do warunków w danej gminie. Szczegółowe informacje wraz z regulaminem projektu są dostępne na stronie projektu „Pod biało-czerwoną”.

Celem projektu „Pod Biało-Czerwoną” jest m.in. upamiętnienie zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku oraz budowa wspólnoty i wzmocnienie idei zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który weźmie udział w uroczystości podniesienia flag na maszt w trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Biurem Projektu „Pod biało-czerwoną” (e-mail: ).