Kontrast
Wielkość czcionki

Triumf! Wystawa z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Kordegardzie

W stulecie Bitwy Warszawskiej w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda zostaną przedstawione dwie ciekawe instalacje. Ich autorami są dwaj artyści – Janusz Kapusta i Janusz Bałdyga. Upamiętniają one wielkie polskie zwycięstwo militarne i polityczne i tworzą tytułowy „Triumf”.

Bałdyga, Kapusta i wojna polsko-bolszewicka

W głównej sali Kordegardy umieszczono dwa kręgi, niczym najeżone pikami tarcze – biały z wizerunkiem orła i czerwony – z pięcioramienną gwiazdą. Praca Janusza Bałdygi to symboliczny obraz nacierających na siebie wrogich armii. Dzieło daje się interpretować wielorako. Na przykład w tarczach można odczytać obraz żelaznego guzika, zwyczajnego elementu żołnierskiego munduru, jednocześnie wyjątkowego, czytelnego znaku świętej wojskowej przysięgi. Na ścianie, w tle, wyświetlane są fragmenty z filmu Ryszarda Ordyńskiego „Sztandar wolności” z 1935 roku.

baner wydarzenia

W małym aneksie galerii przygotowano drugą instalację, autorstwa Janusza Kapusty. Najpierw można przeczytać fragment relacji Stefana Żeromskiego, ówczesnego korespondenta wojennego. Tekst powstał podczas jego pobytu na plebanii w Wyszkowie, którą dopiero co opuścili bolszewicy. Kończy go ironiczne stwierdzenie, jak to niedoszli władcy Polski, uciekając w popłochu, zostawili po sobie jedynie swąd spalin i cukier. Tym – wówczas niedostępnym – luksusem Żeromski rozkoszował się, wsypując w nadmiarze do herbaty. Komentarz do tego epizodu stanowi instalacja Janusza Kapusty – rzucone na podłogę wizerunki bolszewików wśród kostek cukru.

Jak napisał kurator Paweł Sosnowski: „wystawa w symboliczny i zarazem skrótowy sposób pokazuje triumf polskiego oręża uznany przez Edgara Vincenta d’Abernona za osiemnastą najważniejszą bitwę w historii świata”.

Ekspozycję można oglądać w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Wstęp wolny.