Kontrast
Wielkość czcionki

„W setną rocznicę „Cudu nad Wisłą” Archiwum Państwowego w Przemyślu

Archiwum Państwowe w Przemyślu włączyło się w huczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku! W tym celu przygotowało internetową wystawę „W setną rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Ekspozycja przybliża trud narodu polskiego, w tym mieszkańców okolic Przemyśla, w walki z sowietami podczas wojny 1920 roku.

Mieszkańcy Przemyśla a wojna 1920 roku

Od 14 sierpnia, na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz na facebooku, dostępna jest wystawa on-line zatytułowana „W setną rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Zaprezentowano na niej m.in. afisze i plakaty z okresu 1919-1920 nawołujące do walki z bolszewikami.

plakat promujący wydarzenie

Archiwalia podkreślają zaangażowanie i trud mieszkańców Przemyśla i okolic włożony w obronę miasta. Eksponaty pokazują historię powstania Ochotniczej Legii Obywatelskiej. Jednostka ta, na czele z Janem Smołką, składała się z młodzieży gimnazjalnej i harcerzy. W Przemyślu powołano również Ochotniczą Legię Kobiet, a dowodziła nią Maria Mudryk. Dużo miejsca poświęcono obrońcom miasta, okolicznościom ich śmierci i symbolicznym nabożeństwom żałobnym. W okresie międzywojennym w Przemyślu odbywały się obchody rocznicowe Bitwy Warszawskiej, o czym informują afisze.

Bitwa Warszawska została wygrana dzięki wysiłkowi społecznemu całej II Rzeczpospolitej. Zapraszamy do poznawania wkładu różnych regionów w ogólnopolski sukces.