Kontrast
Wielkość czcionki

Widowisko „1920. Wdzięczni bohaterom”

Polskie i bolszewickie okopy, pomiędzy nimi scena, a na niej znani polscy artyści, do tego dziesiątki koni i setki statystów – tak w skrócie zapowiada się widowisko na PGE Narodowym, które w połowie sierpnia uświetni obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

W spektakularnym widowisku historycznym wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Kasia Cerekwicka, Piotr Cugowski i Stanisław Sojka. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Olgi Szomańskiej, Macieja Balcara, Mateusza Ziółko, czy Michała Kowalonka. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Na scenie pojawią się też rekonstruktorzy i Orkiestra Polskiego Radia. Widowisko dopełnią wizualizacje, animacje komputerowe i archiwalia.

baner widowiska

Organizatorzy zapowiadają, że zarówno 15 sierpnia 2020 roku podczas premiery widowiska, jak i w dniach kolejnych pokazów, tj. 20-23 sierpnia 2020 roku czeka nas prawdziwy powrót do przeszłości, widzowie odkryją realia wojennej Warszawy sprzed 100 lat oraz historie ówczesnych bohaterów, będą świadkami walki, a potem triumfu w najważniejszej bitwie wojny polsko-bolszewickiej. Celem widowiska jest przedstawienie historii sprzed wieku w sposób nowoczesny, ciekawy i zajmujący, a równocześnie uczczenie pamięci bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. O wartość merytoryczną i artystyczną widowiska „1920. Wdzięczni bohaterom” zadba Biuro Programu „Niepodległa”.

 „W symboliczną rocznicę Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia, warszawski PGE Narodowy ponownie stanie się areną, na której świętować będziemy wspólnie kolejną rocznicę ważną dla polskiej historii i kultury. Podobnie jak w roku 2018, kiedy na największym polskim stadionie odbył się wyjątkowy Koncert dla Niepodległej” – mówi prof.  Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotr Gliński przemawiający w czasie konferencji prasowej

Premiera wydarzenia odbędzie się 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 20.30 i będzie transmitowana w TVP. Aby jak największa liczba fanów historii mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym widowisku na żywo, jego specjalnie przygotowana, skrócona wersja będzie powtarzana przez 4 dni od 20 do 23 sierpnia na PGE Narodowym. Wydarzenie będzie biletowane, ceny biletów zaczynają się od 10 zł i są dostępne na stronie: www.1920.pgenarodowy.pl.

Widowisko przygotowują:

  • Bolesław Pawica – reżyseria, scenariusz;
  • Jarosław Szoda – realizacja filmów, scenariusz;
  • Marcin Kołaczkowski – reżyseria widowisk codziennych, II reżyser widowiska premierowego, scenariusz;
  • Katarzyna Konkowska – scenografia;
  • Paweł Kozłowski – animacje/mapping ;
  • Zbigniew Feliksiak – realizator światła;  
  • Paweł Tomaszewski – dyrygent orkiestry, aranżer;
  • Dorota Szpetkowska – dyrektor muzyczny.

Mecenasem głównym jest PGNiG S.A., mecenasami: PKN Orlen S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, PKO Bank Polski S.A., W roli partnerów wydarzenie wspierają: Totalizator Sportowy, PZU S.A. , Bank Pekao S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Lotos S.A., Enea S.A., Grupa Azoty S.A., Giełda Papierów Wartościowych, Alior Bank S.A. Partnerami instytucjonalnymi są Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu. Patroni medialni to TVP oraz Polskie Radio. Partnerem artystycznym przedsięwzięcia jest Biuro Programu „Niepodległa”, a organizatorem całego wydarzenia operator PGE Narodowego, spółka PL.2012+.