Kontrast
Wielkość czcionki

„Wiktoria 1920” – zapiski z czasów wojny przypomniane w roku Bitwy Warszawskiej

17 kwietnia rusza wyjątkowy cykl historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej. Przez najbliższe 7 miesięcy, co tydzień, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikowane będą materiały, które pokażą jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór złożą się starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy. Projekt „Wiktoria 1920” przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Fundacją Ośrodek KARTA.

Bitwa Warszawska w pamiętnikach i prasie

Sto lat temu nastąpił jeden z kluczowych momentów historii Polski. Lato 1920 roku, przyniosło nie tylko militarny sukces, lecz także odpowiedź na pytanie czym jest Polska. Rzeczpospolita, która półtora roku wcześniej odzyskała niepodległość, stanęła wówczas wobec zasadniczego pytania o siebie samą. Polacy opowiedzieli się za ojczyzną. Sukces Józefa Piłsudskiego, jego generałów, polskiego wojska, zasługi znakomitych kryptologów i wielka mobilizacja społeczeństwa polskiego, na wiele lat określiły kształt Europy.

obrazek z żołnierzami na brzegu i kobietami w łódce

Projekt „Wiktoria 1920” to opowieść snuta głosami świadków wydarzeń sprzed stu lat. Na całość złożą się nie tylko głosy dowódców i żołnierzy, lecz także robotnic, urzędniczek, księży, artystek, mieszkańców dużych miast oraz pomniejszych miejscowości. Ich relacje pochodzą ze starannie wyselekcjonowanych źródeł: listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinków z prasy czy pamiętników odnalezionych w archiwach. Tekstom będą towarzyszyć – nierzadko publikowane po raz pierwszy – zdjęcia i grafiki archiwalne.

Ta wyjątkowa opowieść o roku 1920 pozwoli czytelnikom śledzić „na żywo” wydarzenia sprzed stu lat. Zapiski zostały uporządkowane chronologicznie i oprócz sytuacji na froncie pokazują też życie codzienne Polaków, problemy wojennej rzeczywistości z jakimi się zmagano i zakres zaangażowania różnych grup i zawodów w obronę kraju. W archiwalnych fragmentach zaznaczono także, jak skomplikowana była sytuacja w innych regionach Polski i jak wciąż kształtowały się granice II Rzeczpospolitej. Projekt „Wiktoria 1920” daje szansę na poznanie epoki i uczczenie jubileuszu stulecia Bitwy Warszawskiej.

31 tygodni z historią

Pierwszy wpis w cyklu „Wiktoria 1920” jest już dostępny. Kolejne odcinki opowieści o losach bitwy, publikowane będą przez 7 miesięcy. Koniec zaplanowano na połowę listopada. Nowe zbiory archiwalnych tekstów będą pojawiać się co piątek w zakładce „O Niepodległej”. Fragmenty będą przedrukowywane także w licznych papierowych i internetowych mediach ogólnopolskich, lokalnych oraz polonijnych. Dzięki temu każdy będzie miał szanse na poznawanie procesu, który dla wielu pokoleń był i jest punktem odniesienia w myśleniu o Polsce.

dwóch mężczyzn przed pociągiem, w tle trzech żołnierzy

Białoruś, 20 kwietnia 1920.
Spotkanie Józefa Piłsudskiego z gen. Władysławem Jungiem, dowódcą 15 Dywizji Piechoty na Białorusi.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Projekt realizowany jest przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Ośrodkiem KARTA. Ośrodek KARTA od blisko 25 lat prowadzi działania mające na celu uzupełnienie obrazu wojny Polski z Rosją bolszewicką. Parterami medialnymi projektu są: Rzeczpospolita, Polityka, portale dzieje.pl i histmag.org.

Zapraszamy do czytania i korzystania z materiałów – również w pracy redakcyjnej. Przygotowane materiały można także przedrukowywać, pod warunkiem oznaczenia ich zapisem: Projekt „Wiktoria 1920” został przygotowany przez Ośrodek KARTA na zlecenie Biura Programu NIEPODLEGŁA, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości.
Materiały za: www.niepodlegla.gov.pl.
Prawa autorskie: Biuro Programu „Niepodległa”.