„Wojna Światów” – premiera filmu dokumentalnego
16 sierpnia 2020 roku będzie miał premierę wyjątkowy film dokumentalny. „Wojna Światów” to 80-minutowa podróż w czasie. Epicka opowieść, oparta na zrekonstruowanych i pokolorowanych materiałach archiwalnych, toczy się głosami uczestników i świadków wydarzeń 1920 roku. Każdy będzie mógł ją poznać z ekranu własnego telewizora w TVP 1 o godzinie 20:15. Do 23 sierpnia film jest dostępny bezpłatnie online w serwisie Ninateka.
Dylematy historii oczami jej świadków
Kiedy zaczęła się wojna polsko-bolszewicka – jesienią 1918 roku, czy dopiero w kwietniu 1920? Jakie były cele stron? Dlaczego Polacy maszerowali na Kijów, a Rosjanie na Warszawę? Kto, po bolszewickiej stronie, przyczynił się do klęski – Lenin, Trocki, a może Stalin? Jaką rolę odegrały nowoczesne formy walki: lotnictwo, wywiad elektroniczny, technika wojny manewrowej? Czy można było sięgnąć po więcej, ścigając rozpadające się oddziały rosyjskie aż do Moskwy? Co groziło Polsce i Europie, gdyby zwyciężyli bolszewicy? O tym jest film „Wojna Światów”.
Odpowiedź na te pytania, jest kluczowa dla oceny roli wojny polsko-sowieckiej – tytułowej „Wojny Światów”. Ta wojna postrzegana jest nie tylko w wymiarze wojskowym, ale również w wymiarze ideologicznym, jako konflikt państwa budującego swe demokratyczne fundamenty z systemem totalitarnym zmierzającym do zburzenia tzw. „starego świata”.
Wojna 1919-1921 na ekranie
Wojna polsko-sowiecka trwała prawie dwa lata. Mimo to w powszechnej świadomości funkcjonuje jej krótki wycinek, nazywany „Cudem nad Wisłą” nieodłącznie kojarzonym z Warszawą. Film ma za zadanie zmienić patrzenie widza na te wydarzenia.
Pomimo upływu 100 lat, do dziś przetrwały oryginalne i – często – nieznane relacje uczestników i świadków wydarzeń wojennych, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Wiele z nich zrekonstruowano i pokolorowano i złożono w opowieść. Materiały archiwalne pozyskano z archiwów z całego świata. W niezbędnych momentach narrację wspierają historyczne inscenizacje oraz materiały graficzne.
Za scenariusz i reżyserię odpowiadają Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.