Wystawa „Bitwa Warszawska gwarantem pokoju w Europie” w Łazienkach Królewskich
Od piątku 31 lipca 2020 przez miesiąc, do 31 sierpnia 2020, będzie można oglądać wyjątkową wystawę „Bitwa Warszawska gwarantem pokoju w Europie” w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich. Ekspozycję przygotowało Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Archiwami Państwowymi.
Wystawa pozwala spojrzeć na jedno z najważniejszych starć zbrojnych świata w szerokim, międzynarodowym kontekście. Dzięki temu będzie można zobaczyć szereg unikalnych materiałów źródłowych z zasobów Archiwów Państwowych oraz instytucji polonijnych: Archiwum Muzeum Polskiego w Chicago oraz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.
Bitwa Warszawska w międzynarodowym spojrzeniu
Ekspozycja obejmuje 40 plansz tematycznych, ukazujących wydarzenia z okresu Bitwy Warszawskiej na tle sytuacji w państwach Europy Środkowo-Wschodniej i ich drogi do niepodległości. Pozwala również spojrzeć na jedno z najważniejszych starć zbrojnych świata w szerszym kontekście, m.in. dzięki zarysowaniu sytuacji na froncie wschodnim w latach 1919-1920 oraz prezentacji zmian na mapie politycznej Europy w wyniku działań I wojny światowej i ustaleń pokoju wersalskiego.
Na wystawie można znaleźć m.in. plansze poświęcone udziałowi lotników amerykańskich z 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki w walce z armią bolszewicką. Osobna sekcja poświęcona została krajom bohaterom wystawy: Armenii, Gruzji, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii, Ukrainie, Węgrom, Rumunii, Francji, Czechom.
Wystawa dostępna jest bezpłatnie. Plansze umieszczono na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie od strony Al. Ujazdowskich. Jesienią na stronie internetowej Muzeum Łazienki Królewskie zaprezentowana zostanie poszerzona, wirtualna wersja wystawy. Treści opracowane w kilku wersjach językowych dostępne będą dla publiczności narodów, których wojska odegrały zasadniczą rolę w rozstrzygnięciu wydarzeń z 1920 r.
Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.
Partnerzy: Wojskowe Biuro Historyczne, Ambasada Estonii w Polsce, Ambasada Gruzji w Polsce, Ambasada Litwy w Polsce, Ambasada Łotwy w Polsce, Ambasada Ukrainy w Polsce, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Biblioteka Śląska, Magyar Nemzeti Múzeum, Latvijas Kara muzejs, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Lietuvos nacionalinis muziejus, Établissement de Communication et de Production Audiovisuelle de la Défense.
Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.