Wystawa „Granice Rzeczpospolitej 1918-1945” w Wieliczce
Na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce od 25 lipca do 21 sierpnia 2020 można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą historii kształtowania się granic Polski na mapach Europy w XX wieku.
„Granice Rzeczpospolitej 1918-1945” – wystawa planszowa
Wystawa „Granice Rzeczypospolitej 1918-1945” powstała w ramach historycznego cyklu przygotowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z historykami Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Składa się z 18 plansz. Komentarze są dostępne w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim.
Ekspozycja przedstawia kształtowanie się terytorium państwa polskiego w ostatnich 100 latach. W początkowej fazie, tuż po zakończeniu I wojny światowej, procesowi wytyczenia nowych granic towarzyszyło wiele konfliktów, które rozwiązywane były w drodze powstań, plebiscytów i wojen. Z kolei po II wojnie światowej obecne granice Polski ukształtowały polityczne decyzje podjęte w Jałcie.
Bitwa Warszawska a granica wschodnia II RP
W 1920 roku państwu polskiemu groziła likwidacja ze strony armii sowieckiej, niosącej na zachód rewolucję komunistyczną. Ekspansję zatrzymała Bitwa Warszawska. Angielski dyplomata i pisarz Edgar d’Abernon uznał bitwę warszawską za 18 bitwę mającą decydujący wpływ na losy świata. Gdyby bolszewicy wygrali państwo polskie przestałoby istnieć, a Armia Czerwona, niosąca rewolucję proletariacką, miałaby drogę otwartą w głąb Europy.
Konflikt z bolszewikami i jego zakończenie w Rydze wpłynął na kształt wschodniej granicy II Rzeczpospolitej. Jej przebieg został zatwierdzony przez Radę Ambasadorów 15 marca 1923. O kwestiach pozostałych granic można przeczytać na planszach wystawy, na dziedzińcu wielickiego Zamku Żupnego.
Wystawę „Granice Rzeczpospolitej 1918-1945” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.