Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa internetowa „Wojna 1920 roku” Archiwum Państwowego w Rzeszowie

W związku z hucznymi obchodami w całej Polsce 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Rzeszowie włączyło się do świętowania tych pamiętnych wydarzeń. Dla upamiętnienia rocznicy instytucja przygotowała ogólnodostępną wystawę internetową „Wojna 1920 roku”.

Kluczowe wydarzenia z 1920 r.

Po ponad stu latach niewoli w 1918 r. Polakom udało się odzyskać niezależność, choć walki o jej utrzymanie trwały jeszcze przez kolejne miesiące. Sowiecka Rosja była największym zagrożeniem z jakim przyszło się zmierzyć II Rzeczypospolitej Polskiej. Potyczki z lat 1919-1920 przechylały szalę zwycięstwa na różne strony. W połowie sierpnia sowieckie armie dotarły do Warszawy, gdzie doszło do ostatecznego starcia – Bitwy Warszawskiej. Bitwa zakończona spektakularnym zwycięstwem stała się chlubą narodu polskiego i pretekstem do corocznego świętowania.

Wystawa internetowa w rzeszowskim Archiwum Państwowym

Na tę okazję Archiwum Państwowe w Rzeszowie przygotowało internetową wystawę „Wojna 1920 roku”, którą udostępniło na swojej stronie internetowej.

ilustracja przedstawia plakat nawołujący do walki z napisem „Do broni! Ojczyzna was wzywa!”. Pochodzi z wystawy „Wojna 1920 roku” w Archiwum Państwowym w Rzeszowie

W skład wystawy wchodzą:

  • afisze polskich władz cywilnych i wojskowych
  • pisma oraz plakaty, które nawoływały społeczeństwo polskie do mobilizacji i walki,
  • odezwa komunistyczna do polskich robotników,
  • 2 fotografie z wojny

Zachęcamy do skorzystania z okazji i pogłębienia wiedzy na temat historii Polski. Warto dowiedzieć się jak cały kraj i poszczególne regiony włączyły się w walki i jak wielka historia splata się z mniejszych, lokalnych historii.