Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa online „Nam twierdzą będzie każdy próg. Obrona Włocławka 1920 r.” Archiwum Państwowego w Toruniu

Archiwum Państwowe w Toruniu, z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, przygotowało internetową wystawę „Nam twierdzą będzie każdy próg. Obrona Włocławka 1920r.”. Ekspozycja przybliża trud narodu polskiego, w tym mieszkańców Kujaw, w walki z sowietami podczas wojny 1920 roku.

Obrona Włocławka podczas Bitwy Warszawskiej

W roku 1920 bolszewickie oddziały zdobywały kolejne ziemie odrodzonej Polski. Choć o Bitwie Warszawskiej słyszała większość Polaków, nie dla wszyscy wiedzą, że bolszewicy dotarli tak daleko na zachód. Polacy wyszli naprzeciw wojskom wroga w okolicach Włocławka.

Strona tytułowa wystawy

Wirtualna wystawa „Nam twierdzą będzie każdy próg. Obrona Włocławka 1920 r.” pokazuje działania wojenne, które były prowadzone w dniach 13-19 sierpnia 1920 roku. Archiwalia prezentują także, jak działały urzędy – Magistrat miasta Włocławka oraz Starostwo Powiatowe – które wykonywały rozkazy cywilnych i wojskowych władz. Na wystawie wykorzystano unikalne fotografie pozyskane dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wystawa dostępna jest od 14 sierpnia na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Toruniu. Zachęcamy poznawania lokalnych historii!