Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…” w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym

Od 8 sierpnia 2020 do 31 stycznia 2021 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego udostępniono specjalny pokaz „Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…”, który dotyczy udziału żołnierzy wielkopolskich w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Przypomina widzom o męstwie walczących Wielkopolan oraz o wkładzie lokalnego społeczeństwa w zwycięstwo 1920 roku.

Wojska wielkopolskie w wojnie polsko-bolszewickiej

Pokaz organizowany jest z okazji 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej oraz wydarzeń  znanych powszechnie pod nazwą „Cud nad Wisłą”. Wielkopolscy żołnierze brali udział w powyższych wydarzeniach już od marca 1919 r. i odegrali istotną rolę w walce o obronę Kresów Wschodnich.

zdjęcie przedstawia żołnierzy 56 pułku piechoty Wielkopolskiej prezentujących zdobyte na bolszewikach w bitwie pod Stołpiszczem w dniu 4 czerwca 1920 r. armaty, ciężkie karabiny maszynowe i amunicję
Żołnierze 56 pułku piechoty Wielkopolskiej (2 p. strzelców Wlkp.) prezentujący zdobyte na bolszewikach w bitwie pod Stołpiszczem. Fot. MNP

Zbiory Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

W zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego znajdują się eksponaty pochodzące z czasów wojny polsko-bolszewickiej. W większości są powiązane z konkretnymi osobami, m. in. ppłk. Albertem Traegerem, płk. Stanisławem Siudą, płk. Leonem Dębskim, którzy uczestniczyli w działaniach wojennych. Wśród eksponatów wystawy „Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…”  znalazły się liczne fragmenty tekstów źródłowych, egzemplarze broni i mundurów z epoki. Ciekawym uzupełnieniem pokazu są wyjątkowe plakaty z 1920 roku oraz powiększenia z obszernej kolekcji muzealnych fotografii.

Bitwa Warszawska została wygrana dzięki wysiłkowi całej II RP. Zapraszamy do poznawania wkładu różnych regionów w ogólnopolski sukces.