Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawy bydgoskiego Archiwum Państwowego o wojnie roku 1920 na Pomorzu

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy  włącza się w świętowanie pamiętnych wydarzeń w związku z obchodzoną w całej Polsce 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Przygotowane zostały dwie wystawy przypominające sytuację na pomorzu w czasie istotnych historycznie walk.

Wystawa „Rok 1920 na Pomorzu”

Na stacjonarnej wystawie „Rok 1920 na Pomorzu”, na siedmiu tablicach, zostały odtworzone działania wojenne w sierpniu 1920 r. na Pomorzu. Odniesiono się również do takich wydarzeń jak akcja tworzenia miejscowych oddziałów Armii Ochotniczej i Zachodniej Straży Obywatelskiej oraz do ofiarności Pomorzan na rzecz walczących i rannych żołnierzy. Duża część wystawy dotyczy licznych cmentarzy na terenach pomorskich, gdzie spoczywają polegli w walkach oraz zmarli w pobliskich szpitalach żołnierze.

Ekspozycję „Rok 1920 na Pomorzu” podziwiać można od lipca do grudnia 2020 r. na wystawie materiałów archiwalnych i innych dokumentów w budynku Archiwów Państwowych w Bydgoszczy.

zdjęcie przedstawia plakat informacyjny wystawy „Rok 1920 na Pomorzu”

Wystawa online „Wojna na Pomorzu 1920”

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy przygotowało także wystawę online „Wojna na Pomorzu 1920”. Od 31 lipca na stronie internetowej można się z wieloma materiałami archiwalnymi dotyczącymi wydarzeń na Pomorzu w 1920 roku.

Bitwa Warszawska została wygrana dzięki wysiłkowi całego państwa. Zapraszamy do poznawania wkładu Pomorzan w ogólnopolski sukces.