Kontrast
Wielkość czcionki

Zamek Królewski na stulecie Cudu nad Wisłą

Pokaz obrazu Jana Henryka Rosena, Balonowy Cud nad Wisłą, webinarium i wystawa plakatowa – to atrakcje przygotowane przez Zamek Królewski z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Obraz Jana Henryka Rosena „Matka świętych, tarcza chrześcijan”

Do 27 września można oglądać obraz Jana Henryka Rosen „Matka świętych, tarcza chrześcijan” – to ozdobny wielkoformatowy fryz o wymiarach 54×726 cm, został wykonany do Pawilonu Polskiego na Międzynarodową Wystawę Prasy Katolickiej w Watykanie, którą otwarto 12 maja 1936 roku.

Na fryzie przedstawiono postacie związane z krzewieniem i obroną wiary, koncepcję połączenia myśli o ukazaniu Polski jako bastionu wschodniego chrześcijaństwa z postaciami i faktami, które ją budowały i rozwijały, tak pod względem religijnym, jak i naukowym oraz kulturalnym.

Obraz przedstawia jedenaście postaci rozmieszczonych w dwóch grupach po obu stronach przedstawionego centralnie, konturowego, opartego na XVII-wiecznym przekazie graficznym przedstawienia Wawelu, ponad którym widnieje ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Obraz Jana Henryka Rosena Polska – „Matka świętych, tarcza chrześcijan”
Źródło: mat. Zamku Królewskiego w Warszawie, właśc. Archidiecezja Warszawska, fot. Wojciech Sadlej

Obraz przedstawia jedenaście postaci rozmieszczonych w dwóch grupach po obu stronach przedstawionego centralnie, konturowego, opartego na XVII-wiecznym przekazie graficznym przedstawienia Wawelu, ponad którym widnieje ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Malarz wśród postaci ukazał św. Jana Kantego, Jana Kochanowskiego, św. Stanisława Kostkę, kardynała Ledóchowskiego, Józefa Kuncewicza, ks. Ignacego Skorupkę z krzyżem w ręku, podtrzymywanego przez polskiego żołnierza. Na obrazie widzimy też króla Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego i inne postacie. To monumentalne dzieło związane z historią kościoła oraz obecnością kultury polskiej jest nośnikiem treści narodowych, w powiązaniu z tematyką religijną na arenie europejskiej.

Fryz nie jest powszechnie dostępny i znajduje się obecnie w Kurii Metropolitalnej w Warszawie. Pokazowi towarzyszy prezentacja dwóch innych dzieł – to „Potyczka ułanów z Kozakami” Wojciecha Kossaka oraz „Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance” A.B. Szczerbińskiego.

Webinarium

10 sierpnia o godz. 18 na zamkowym kanale YouTube oraz na Facebooku prowadzona będzie transmisja webinarium. Dr Anna Myślińska opowie o Wojnie  1920 roku w sztuce, a mówić będzie na tle obrazu Rosena.

Balonowy Cud nad Wisłą

Między 14 a 16 sierpnia odbędzie się malownicze widowisko upamiętniające stulecie Bitwy Warszawskiej – Balonowy Cud nad Wisłą. Z kilkunastu miejsc w Warszawie rano i wieczorem startować będą balony na ogrzane powietrze. Kolorowe balony będzie można podziwiać z okien i śledzić w social mediach.

zdjęcie startującego balonu

Balon „lis”z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą, za którym będą podążać kolejni piloci wyruszy z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego 15 sierpnia o 17.30  (jeśli warunki pogodowe to uniemożliwią, start balonu zostanie przeniesiony na poranek 16 sierpnia). Replikę Montgolfiry będzie pilotował Mateusz Rękas, zdobywca m. in. Pucharu Gordona Bennetta. Start pozostałych balonów nastąpi na terenie wyścigów konnych na Służewcu, na stadionie PGE Narodowym, kampusie SGGW AR na Służewcu, w parku Skaryszewskim i na łąkach wokół PKOL-u.

zdjęcie z lotu ptaka przedstawia balon lecący nad polami, w rogu powiewająca polska flaga

Wystawa plakatowa „1920: Wojna Światów”

W Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego KGHM Polska Miedź S.A. organizuje wystawę plakatową „1920: Wojna Światów” – będzie ona dostępna w tej lokalizacji od 17 do 30 sierpnia. Edukacyjna plenerowa ekspozycja do końca roku odwiedzać będzie też inne miasta w Polsce i za granicą. Jej celem jest przedstawienie wybranych zagadnień związanych z Bitwą Warszawską w sposób przystępny dla młodzieży. Ma też pokazać wagę polskiej Wiktorii 1920.