Kontrast
Wielkość czcionki

Znamy wyniki konkursu literackiego „1920”!

Kilka miesięcy literackich zmagań dobiegło końca. Z dumą podsumowujemy konkurs literacki „1920” i prezentujemy jego laureatów. Tysiące znaków, setki tekstów, dziesiątki spojrzeń na polską historię – dziękujemy za wspólne świętowanie stulecia Bitwy Warszawskiej.  Wszystkim serdecznie gratulujemy!

plakat wydarzenia

Konkurs literacki „1920”

15 czerwca 2020 roku Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło ogólnopolski konkurs literacki „1920” – zapraszaliśmy wszystkich do wspólnego stworzenia literackiej panoramy roku 1920. Czekaliśmy na teksty przedstawiające Polskę i Polaków w roku 1920, codzienne-niecodzienne problemy kraju i jego mieszkańców. Dopuszczaliśmy wszelkie formy literackie. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o polskiej historii XX wieku, a zwłaszcza o przyczynach, przebiegu i skutkach wojny polsko-bolszewickiej. Inicjatywa miała skłonić uczestników do sięgnięcia do źródeł, opisania tamtych czasów oraz pokazania wysiłku całego społeczeństwa nowo odrodzonej Polski, w efekcie czego powstawała literacka panorama roku 1920.

W Konkursie należało stworzyć tekst, który opowiadał o roku 1920. Mógł on opierać się na prawdziwych zdarzeniach i osobach, lub być efektem wyłącznie wyobraźni autora. Wskazane było, aby tekst odnosił się zwłaszcza do wydarzeń związanych z wojną polsko-bolszewicką i Bitwą Warszawską.

Na prace czekaliśmy do końca sierpnia 2020 roku. Do konkursu przyjęto 362 teksty praktycznie z całego świata.

mapa kontur polski z zaznaczonymi punkcimami opisamymi numerkami od 1 do 362
Mapa zgłoszeń z Polski na konkurs 1920. Numery oznaczają numer nadesłanego zgłoszenia. Oprócz Polski prace nadesłano m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy USA.

Gdyby każdy z tekstów liczył regulaminowe 30 tysięcy znaków, otrzymalibyśmy 10 860 000 znaków. Dla porównania „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza liczy sobie nieco ponad 439 000 znaków – czyli otrzymaliśmy blisko 25 egzemplarzy „Pana Tadeusza”!

Dziesięciu wspaniałych – wyniki konkursu „1920”

Jury w składzie Rafał Bielski, Anna Bińkowska (przewodnicząca jury), Krzysztof Bochus, Jacek Galiński, Janusz Krystosiak oraz Sylwia Zientek nie mało łatwego zdania. Ostatecznie jurorzy wyłonili następujących zwycięzców:

  • Marcin Jędrysiak (pseudonim Moritz Leitner) za tekst „Werble werbunkowe”
  • Jacek Kalinowski (pseudonim Drapichrust) za tekst „Wanda”
  • Maciej Koncman (pseudonim Nati-Koń) za tekst „Sprawiedliwość po prasku”
  • Bartek Kozdęba (pseudonim Wincenty Szaman) za tekst „Ta ostatnia niedziela”
  • Rinalda Krempeć (pseudonim Magda Ritter) za tekst „Trzy miesiące na wojnę”
  • Bartosz Majorczyk (pseudonim Bartosh) za tekst „Ubłocona wolność”
  • Ewa Salwin (pseudonim Emilia Kama) za tekst „Słowografie”
  • Marek Strzała (pseudonim Ułan1920) za tekst „Panie Babel”
  • Kamila Szmigiel (pseudonim Andromeda) za tekst „Trzy kolory księdza”
  • Krzysztof Usakiewicz (pseudonim Podilato) za tekst „Limbo”

Wszystkie nagrody są równoważne, a powyższa lista została ułożona alfabetycznie według nazwisk laureatów. Każdy z nich otrzyma 4 tysiące złotych brutto.

Dodatkowo, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” zdecydował o przyznaniu nagrody specjalnej dla Piotra Kozielczyka (pseudonim Jan Koska) za tekst „Wszyscy jesteśmy na wojnie”.

baner z napisem 1920 i piszącą rączką

Bitwa Warszawska z pomocą dzieciom

Nagrodzone teksty ukażą się w antologii pokonkursowej wydanej nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska, partnera konkursu. Polskie zwycięstwo, ukazane na stronach tekstów w antologii, pomaga innym nawet sto lat po wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej: zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Fundacja obejmuje opieką dzieci walczące z chorobą nowotworową, nie tylko podczas leczenia szpitalnego, ale podczas całej choroby.

Planujemy uroczyste wręczenie nagród, lecz w obecnej sytuacji epidemicznej uznaliśmy, że bezpieczniej będzie wstrzymać się z galą i zaprosić laureatów, kiedy sytuacja się ustabilizuje. O nowym terminie poinformujemy w naszych kanałach komunikacji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a laureatom gorąco gratulujemy!

Partner wydawniczy:Skarpa Warszawska. 
Partner merytoryczny: Maszyna Do Pisania. Partner medialny: Portal Kryminalny.
Współpraca: Czytam, bo lubięKryminalna PiłaPoznański Festiwal Kryminału Granda

W organizacji konkursu wspiera nas finansowo Fundacja KGHM poprzez udzielenie darowizny.

Regulamin Konkursu „1920”

Aneks do Regulaminu Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego