Kontrast
Wielkość czcionki

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Gminie Terespol

  • Bezpłatne
  • Przystosowane dla niepełnosprawnych
  • Aktywnie
  • Plenerowo
  • Dla dzieci
  • Rekonstrukcje/ inscenizacje
11 listopada 2018 12.00 21-540 Kobylany

Opis wydarzenia (bądź cyklu wydarzeń)
organizowanych w ramach projektu

Organizator wydarzenia: Gminne Centrum Kultury w Kobylanach

Uroczystości rozpoczną się 11 listopada 2018r. o godz. 12.00 uroczystą mszą świętą, która zostanie odprawiona w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Kobylanach. Oddając cześć wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność, bezpośrednio po mszy będzie miał miejsce uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji oraz mieszkańców gminy Terespol pod pomnik upamiętniający Bitwę pod Kobylanami z dnia 5 lutego 1919r.

Na miejscu przypomniane zostaną losy żołnierzy 34. Pułku Piechoty z Białej Podlaskiej, który swój krwawy chrzest bojowy przeszedł właśnie tutaj w Kobylanach, staczając bój z Niemcami. Następnie delegacje złożą wieńce. Dodatkowym wyrazem pamięci będzie salwa honorowa w wykonaniu przedstawicieli Klubu Strzeleckiego Kaliber.
Po zakończeniu części oficjalnej o godz. 14.00 w pobliżu Dzieła Międzyfortowego odbędzie się rekonstrukcja Bitwy pod Kobylanami. W inscenizacji będzie uczestniczyć 35 umundurowanych żołnierzy. Będą wyposażeni w karabiny maszynowe z epoki, miotacze ognia, broń hukową. Dodatkowo zostaną przedstawione elementy pozoracji pola walki z zastosowaniem efektów pirotechnicznych. W bitwie weźmie udział samochód Daimler z 1913 roku.

Dodatkowo dla zebranych będzie zorganizowany Piknik Niepodległościowy, na którym rekonstruktorzy będą prezentować umundurowanie, broń z epoki, możliwe będzie zorganizowanie lekcji tematycznych na temat lokalnej historii. Panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich zaproponują uczestnikom grochówkę wojskową, bigos tradycyjny, oraz inne potrawy dostępne w kuchni polowej.

Podczas Pikniku nastąpi również otwarcie odrestaurowanego fortu: Dzieło Międzyfortowe Kobylany I, który zbudowano w latach 1914-1915. Dla zwiedzających będzie dostępna wystawa okolicznościowa przygotowana przez Kompleks Memorialny Twierdza Brzeska – Bohater.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie pokaz tańca z ogniem, który zapewni niezapomniane wrażenia wizualne i podkreśli heroizm Polaków w walce o Niepodległość.

Zakładka dla: 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Gminie Terespol

Miejsce wydarzenia

Adres

Kobylany, Gmina Terespol, Powiat bialski, Województwo Lubelskie

Powrót na górę strony

Bądź na bieżąco! Otrzymuj informacje o obchodach na swojego maila.

FreshMail.pl
 

Bądź na bieżąco! Otrzymuj informacje o obchodach na swój adres email.

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl