Kontrast
Wielkość czcionki

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Gminie Terespol

2018.11.11 21-540 Kobylany, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Gminne Centrum Kultury w Kobylanach
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Uroczystości rozpoczną się 11 listopada 2018r. o godz. 12.00 uroczystą mszą świętą, która zostanie odprawiona w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Kobylanach. Oddając cześć wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność, bezpośrednio po mszy będzie miał miejsce uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji oraz mieszkańców gminy Terespol pod pomnik upamiętniający Bitwę pod Kobylanami z dnia 5 lutego 1919r.

Na miejscu przypomniane zostaną losy żołnierzy 34. Pułku Piechoty z Białej Podlaskiej, który swój krwawy chrzest bojowy przeszedł właśnie tutaj w Kobylanach, staczając bój z Niemcami. Następnie delegacje złożą wieńce. Dodatkowym wyrazem pamięci będzie salwa honorowa w wykonaniu przedstawicieli Klubu Strzeleckiego Kaliber.
Po zakończeniu części oficjalnej o godz. 14.00 w pobliżu Dzieła Międzyfortowego odbędzie się rekonstrukcja Bitwy pod Kobylanami. W inscenizacji będzie uczestniczyć 35 umundurowanych żołnierzy. Będą wyposażeni w karabiny maszynowe z epoki, miotacze ognia, broń hukową. Dodatkowo zostaną przedstawione elementy pozoracji pola walki z zastosowaniem efektów pirotechnicznych. W bitwie weźmie udział samochód Daimler z 1913 roku.

Dodatkowo dla zebranych będzie zorganizowany Piknik Niepodległościowy, na którym rekonstruktorzy będą prezentować umundurowanie, broń z epoki, możliwe będzie zorganizowanie lekcji tematycznych na temat lokalnej historii. Panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich zaproponują uczestnikom grochówkę wojskową, bigos tradycyjny, oraz inne potrawy dostępne w kuchni polowej.

Podczas Pikniku nastąpi również otwarcie odrestaurowanego fortu: Dzieło Międzyfortowe Kobylany I, który zbudowano w latach 1914-1915. Dla zwiedzających będzie dostępna wystawa okolicznościowa przygotowana przez Kompleks Memorialny Twierdza Brzeska – Bohater.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie pokaz tańca z ogniem, który zapewni niezapomniane wrażenia wizualne i podkreśli heroizm Polaków w walce o Niepodległość.

plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

21-540 Kobylany, Polska