4 pokolenia awangardy
Ekspozycja w Jan Fejkiel Gallery prezentuje prace czwórki związanych z galerią artystów, zaproszonych do udziału w wystawie zatytułowanej „Potęga awangardy”, przygotowanej przez krakowskie Muzeum Narodowe i prezentowanej ubiegłej wiosny w Kamienicy Szołayskich.
Wystawa prezentuje wybrane aspekty twórcze artystów reprezentujących różne generacje: Jerzego Panka (1918-2001), Władysława Pluty (ur. 1949), Jacka Sroki (ur. 1956) i Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej (ur. 1972). Są to zdecydowanie różne osobowości. Dzielą ich zainteresowania i artystyczne wybory. Jednak stoją obok siebie ponieważ wszyscy podejmują nowatorskie rozstrzygnięcia zmieniające kontekst współczesnej sztuki.
Jerzy Panek zasłynął głownie jako wybitny twórca drzeworytów. W kolekcji znajduje się też dużo portretów przyjaciół artysty, często były one malowane spontanicznie i są pełne humoru. Panek przeżył wielkie zafascynowanie autoportretami, realizował je w drzeworycie, rysunku i w malarstwie. Praktycznie aż do śmierci tworzył swoje wizerunki.
Władysław Pluta jest mistrzem typografii, dizajnerem, artystą plakatu i książki. Analizuje walory ekspresyjne litery w grafice warsztatowej, możliwość jej deformacji i przeskalowania, perspektywę zaistnienia poza tradycyjnym składem drukarskim. Obraz litery Pluty utożsamia się z obiektem, który desygnuje, typografia zyskuje wtedy wymiar totalny, a sztuki użytkowe awansują do sztuk pięknych. Nawet nie wiadomo kiedy oglądamy litery, a kiedy czytamy obrazy.
Jacek Sroka jest neoekspresjonistą, uznawany za polskiego odpowiednika Neue Wilde. Jego pierwszy cykl graficzny inspirowany był inkwizycyjnym traktatem średniowiecznym „Młot na czarownice”. Okrucieństwa dawnych praktyk wyobrażane sobie przez artystę nałożyły się na lata stanu wojennego. Obrazy przedstawiają tortury cielesne i tematykę ludzkiego ciała. W ostatnich latach Sroka dużo czasu spędza w Chinach. Tworzy tam i wystawia swoje grafiki, krzewi mocno zaniedbaną tradycję graficzną w tym kraju.
Małgorzata Malwina Niespodziewana tworzy „bajki” czytane i rysowane dla dziecka również z myślą o dorosłych. Ze swobodą łączy realistyczną ilustrację książkową i wyrafinowany dizajn. W formie pop-up i komiksowego linorytu przedstawiła życiorys awangardowej artystki Katarzyny Kobro i jej córki Niki. Rysunek jest wielką pasją Niespodziewanej, stał się dla niej nośnikiem treści egzystencjonalnych i wyrazem empatii dla ludzi.
Wszyscy czterej artyści wielokrotnie gościli ze swoimi wystawami w „Jan Fejkiel Gallery”, a część ich prac jest dostępna na co dzień w ekspozycji galeryjnej.
Wystawa odbywa się w ramach programu „Rok awangardy” będącego elementem obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Małgorzata Malwina Niespodziewana, „Konstrukcja 2”, 2017, barwiony papier ręcznie robiony, ołówek, kredka, pastel , 56 x 77 cm, small
Miejsce wydarzenia
Jan Fejkiel Gallery, Kraków, ul. Sławkowska 14