Kontrast
Wielkość czcionki

Architektura Niepodległej – cykl wykładów Grzegorza Miki

24.10 - 12.12.2018 Łazienki Królewskie, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • plenerowo
Organizator: Biuro Programu Niepodległa
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: w środy (24.10, 21.11 oraz 12.12) w godzinach 18-19:30

Cykl wykładów architektonicznych Grzegorza Miki pt. „Architektura Niepodległej”! 🏫🏢

Rzeczypospolita narodziła się w 1918 na gruzach trzech peryferyjnych prowincji zaborczych o bardzo różnym stopniu rozwoju, wyniszczonych przez lata wojny pozycyjnej. Nowe państwo należało dosłownie zbudować od podstaw, odtwarzając infrastrukturę, modernizując miasta jak i budując siedziby nowych ministerstw, instytucji czy szkół. Mimo rozlicznych trudności ekonomicznych, społecznych i politycznych rozwijały się gałęzie nowoczesnego organizmu państwowego.

Od pierwszych lat Niepodległości, architektura i budownictwo stały się jedną z najważniejszych i najbardziej widocznych emanacji nowego państwa. Tymczasowe siedziby i prowizoryczne adaptacje zaczęły z biegiem lat ustępować miejsca nowoczesnym urzędom, biurowcom, szpitalom i innym budynkom publicznym. Wraz z rozwojem techniki, organizacji pracy oraz introdukcją architektury nowoczesnej, zmieniało się oblicze budynków – miejsca pracy, nauki czy zamieszkania. Tradycyjny styl dworkowy i akademicki ustępowały miejsca modernizmowi, który doskonale odzwierciedlał aspiracje modernizacyjne młodego państwa.

Tematem cyklu trzech środowych spotkań w „Niepoległa. Miejsce spotkań” będzie rola architektury w rozwoju trzech gałęzi nowoczesnego organizmu państwowego, jaki przyszło budować naszym przodkom po 1918 roku. Na kolejnych spotkaniach poznać będzie można, jak zmieniały się biurowce, szkoły oraz mieszkania; przedstawiona zostanie historia najbardziej ciekawych, pionierskich i spektakularnych projektów i realizacji nowoczesnej architektury, jakie służyły Warszawiakom w okresie Dwudziestolecia międzywojennego.

Tematami kolejnych spotkań będą hasła:

👉 W S P Ó L N I E – spółdzielnie i związki gospodarcze oraz społeczne stanowiły jeden z najważniejszych elementów społeczeństwa. Spółdzielnie mieszkaniowe stały się jednym z najważniejszych osiągnięć architektury i urbanistyki, stanowiąc mały fragment walki z powszechnym kryzysem mieszkaniowym;

👉 E D U K A C J A – Budowa nowego państwa wymagała nowych wykształconych kadr urzędniczych i technicznych jak i budowy systemu powszechnej edukacji. Budownictwo szkolne było jednym z najistotniejszych obszarów aktywności instytucji i organizacji;

👉 M A S Z Y N A  D O  P R A C Y – W Polsce od zera tworzono ministerstwa oraz instytucje, wymagające miejsca pracy dla tysięcy urzędników. W dwudziestoleciu budynki biurowe zmieniły swe oblicze z eklektycznych pałaców na funkcjonalistyczne maszyny do efektywnej pracy i funkcjonowania 34 milionowego kraju.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Wydarzenie organizowane jest w „Niepodległa. Miejsce spotkań” – kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w samym parku Łazienki Królewskie, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

baner okolicznościowy

Miejsce wydarzenia

Łazienki Królewskie, Warszawa, Polska

Adres

Niepodległa. Miejsce spotkań, Łazienki Królewskie, Warszawa, Polska