Archiwalny Fotoplastikon
- bezpłatnie
- dla dzieci
- plenerowo
- przystosowane dla niepełnosprawnych
Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowym w Warszawie oraz Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni przygotowało jedyną w swoim rodzaju wystawę prezentującą archiwalne fotografie Warszawy z okresu II RP.
7 LIPCA O 14:00 ODBĘDZIE SIĘ INAUGURACJA WYSTAWY W MOBILNYM FOTOPLASTIKONIE w Parku Rzeźby przed pałacem w Królikarni w Warszawie.
Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie w tej lokalizacji od 7 lipca do 6 sierpnia 2018 r.
Park otwarty jest dla zwiedzających 7 dni w tygodniu, od świtu do zmierzchu.
Unikatowe archiwalne fotografie ożywione w fotoplastykonie pokażą życie Warszawy i jej mieszkańców po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Udokumentowane na kliszach świadectwa miejsc i zdarzeń dają nam niepowtarzalną możliwość spojrzenia na miasto, które zniknęło w czasie II wojny światowej. Wystawa podzielona została na 5 tematów (Krajobraz starej Warszawy, Warszawiak w pracy, Wydarzenia polityczne, Wystawy i inauguracje, Życie codzienne), a fotografie prezentowane będą w technice stereoskopowej dającej wrażenie trójwymiarowości oraz w 2D.
Po wizycie w Warszawie Archiwalny Fotoplastikon ruszy w trasę po Polsce i stanie kolejno w: Zamościu (Rynek Solny, sierpień 2018 r. we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie), Krakowie (przed Budynkiem Muzeum Narodowego w Krakowie, wrzesień 2018 r. we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie) oraz Koszalinie (przed budynkiem AP Koszalin, grudzień 2018 r. – styczeń 2019 r. we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie). W każdym mieście będzie można obejrzeć dedykowaną danej metropolii wystawę zdjęć archiwalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego we współpracy z lokalnymi Archiwami Państwowymi. Szczegóły dostępne są na stronie nac.gov.pl
Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Program Wieloletni “Niepodległa” na lata 2017–2021 i dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Miejsce wydarzenia
Królikarnia, Puławska, Warszawa, Polska
Adres
Królikarnia, Puławska, Warszawa, Polska