Brydżowy Festiwal „100-lecia Niepodległości”
- ogólnopolskie
W roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ogólnopolskie organizacje zrzeszające samorządy, tj.: ZGW RP, ZMP, ZPP, ZW RP wraz z PZBS zawarły porozumienie dotyczące zorganizowania Brydżowego Festiwalu „100-lecia Niepodległości”.
Polski Związek Brydża Sportowego wspólnie z organizacjami zrzeszającymi jednostki samorządu terytorialnego: Związkiem Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich oraz Związkiem Województw Rzeczypospolitej Polskiej zapraszają do udziału w turniejach realizowanych w ramach Brydżowego Festiwalu „100-lecia Niepodległości”.
Bazując na wieloletniej współpracy struktur PZBS z samorządami terytorialnym, ogólnopolskie organizacje jednostek samorządów terytorialnych – ZGW RP, ZMP, ZPP, ZW RP i PZBS podejmują się organizacji całorocznej rywalizacji reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego promując 100-lecie odzyskania niepodległości, 100-lecie ustrojowej roli fundamentów niepodległej Polski – samorządów terytorialnych gmin, powiatów i województw oraz promując wspaniałą grę rywalizacji intelektualnej obecnej w Polsce przez całe 100 lat, tym razem we współczesnej formie brydża sportowego rozgrywanego na platformie internetowej.
W ramach Festiwalu „100-lecia Niepodległości” odbędą się trwające przez cały rok cztery turnieje reprezentacji gmin i miast, powiatów, miast na prawach powiatów i województw z finałowym turniejem czterech reprezentacji zwycięzców poszczególnych tych turniejów.
W ramach Festiwalu Polski Związek Brydża Sportowego (PZBS) organizuje 4 turnieje drużynowe zakończone wspólnym Finałem Czterech o Puchar Prezesa PZBS.
Turniejami eliminacyjnymi są:
– Turniej Gmin i Miast o Puchar Prezesa Związku Miast Polskich i Puchar Przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej,
– Turniej Powiatów o Puchar Prezesa Związku Powiatów Polskich,
– Turniej Miast na prawach powiatów o Puchar Prezesa Związku Powiatów Polskich,
– Turniej Województw o Puchar Prezesa Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
Dany samorząd bierze udział w turnieju w ramach swojej kategorii.
Wszystkie turnieje są prowadzone na platformie Bridge Base Online (BBO). Zawodnicy uczestniczą w rozgrywkach w dowolnym miejscu publicznie dostępnym, wcześniej zgłoszonym do Biura PZBS. Biuro zaś publikuje informacje o miejscach gry zawodników.
Rozgrywki rozpoczną się 5 września 2018 r.
Finał rozgrywa się w listopadzie 2018 r., w dokładnym terminie ogłoszonym przez PZBS, w ramach kalendarza Programu „Niepodległa” prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Termin zgłoszeń: 25 sierpnia 2018 r.
Więcej informacji na temat inicjatywy znajduje się na stronie internetowej: http://100lecie.pzbs.pl/
Również w ramach Festiwalu rozegrany zostanie w tej samej formule, na platformie internetowej, Finał Internetowych Indywidualnych Mistrzostw Polski i Internetowych Mistrzostw Polski Par.
Oryginalność przedsięwzięcia polega na tym, że po raz pierwszy w takiej skali zawody odbędą się za pośrednictwem platformy internetowej, co oznacza, że każdy z zawodników będzie mógł uczestniczyć w rozgrywanych zawodach w dowolnym miejscu za pośrednictwem sieci internetowej.
Celem jest organizacja atrakcyjnej aktywności dla zawodników – brydżystów połączonej z refleksją nad 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę i promocją fundamentu państwowości – samorządu terytorialnego oraz promocją we współczesnej formule XXI wieku, wspaniałej dyscypliny sportowej, rywalizacji intelektualnej z wielowiekową tradycją, jaką jest brydż.
Współczesność zmusza nas o powszechną dbałość nie tylko o sprawność fizyczną (XX wiek, wiek promocji kultury fizycznej, aktywność sportowej dla zdrowia) ale również o dbałość o sprawność umysłu, czyli BRYDŻ JOGGINGIEM XXI wieku. To jest hasło, które obok hasła: „brydż trafia pod strzechy” będzie towarzyszyło podczas całych rozgrywek.
Konsekwencją gry z wykorzystaniem platformy internetowej jest wyeliminowanie uciążliwości odbywania wszelkich zawodów sportowej rywalizacji (może poza wyjątkiem biegu przed samochodem, tzn. WINGS for LIFE WORLDRUN), tzn. kosztów dojazdu do miejsca odbywających się zawodów i kosztów noclegów, jak również – czasu na dojazdy i związane z zawodami noclegi, co jest bardzo istotne dla osób aktywnych zawodowo i aktywnych społecznie.
Turnieje rozgrywane w ramach Festiwalu „100-lecia Niepodległości” będą odbywały się przy wykorzystaniu oryginalnego systemu, który eliminuje mankamenty znane z wszelkich zawodów MŚ, ME i Igrzysk Olimpijskich, tzn. podczas rozgrywek o Puchary „100-lecia”, każdy mecz będzie miał istotną wagę sportową i żaden mecz nie może być taktycznie „odpuszczony”, będą się liczyły tylko zwycięstwa. Warto dodać, że również jedna, czy dwie porażki nie przekreślą szansy na zdobycie głównego trofeum Pucharu „100-lecia Niepodległości”. Każda drużyna ma zapewniony udział w rywalizacji do trzech przegranych, czyli zapewniona jest rywalizacja każdej reprezentacji w co najmniej trzech meczach, co gwarantują np. finały MŚ i ME w piłce nożnej.