Kontrast
Wielkość czcionki

Daktyloskopia wczoraj, dziś i jutro – spotkanie w ramach konkursu „Stulecie polskiego kryminału”

2019.04.24 Niepodległa Miejsce Spotkań, Aleje Ujazdowskie, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Biuro Programu "Niepodległa", Komenda Główna Policji, we współpracy z wydawnictwem Czwarta Strona, Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji oraz Kryminalną Piłą
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 17:30-19:30

Na pewno wiecie, że linie papilarne każdego człowieka są unikalne – powstają w życiu płodowym i są z człowiekiem aż do pośmiertnego rozkładu ciała. Są one niezmienne, nieusuwalne i niepowtarzalne (tak zwana zasada 3N). Od końca XIX wieku daktyloskopia, czyli z greckiego „daktylos” – „palec” i „scopein” – „oglądać”, jest niezwykle cenną techniką śledczą, pozwalającą na identyfikację (bądź wykluczenie) sprawców zdarzeń na podstawie odbitek wzoru linii papilarnych, które można wyodrębnić na miejscy zdarzenia.

Zapraszamy na spotkanie do „Niepodległej. Miejsca Spotkań” na niezwykły wykład prowadzony przez biegłego z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Warszawie. Opowiemy o daktyloskopii, o minucjach, wzorach i innych tajnikach jednej z najpopularniejszych technik:
„Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość skonfrontowania fikcji literackiej i kinowej z rzeczywistością. Jak naprawdę wygląda praca biegłego w policyjnych laboratoriach? Jaką aparaturą badawczą dysponują służy śledcze? Co było, co jest a co będzie się działo z polską kryminalistyką? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można usłyszeć podczas spotkania z biegłym badań daktyloskopijnych CLKP. Nauka nie musi być nudna a fikcja może nieść w sobie wiele nauki – zapraszamy.”

UWAGA! Udział jest bezpłatny, brak wolnych miejsc! Możliwe jest zapisanie się na listę rezerwową: warsztaty@niepodlegla.gov.pl.

plakat konkursu wraz z odbitką linii papilarnych palca po prawej stronie oraz symbolem mikroskopu i lupy

Miejsce wydarzenia

Niepodległa Miejsce Spotkań, Aleje Ujazdowskie, Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

"Niepodległa. Miejsce spotkań" znajduje się w samym parku Łazienki Królewskie, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

Adres

Niepodległa Miejsce Spotkań, Aleje Ujazdowskie, Warszawa, Polska