Kontrast
Wielkość czcionki

Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”

2024.11.11 Krakowskie Przedmieście, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • folklor/rękodzieło
  • plenerowo
  • rekonstrukcje/inscenizacje
  • warsztaty
Organizator: Muzeum Historii Polski
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
Muzeum Historii Polski zaprasza na bezpłatny festiwal w sercu Warszawy! Z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przybywajcie na warszawskie Krakowskie Przedmieście. 11 listopada 2024 już po raz siódmy będziemy wspólnie świętować podczas Festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”. Czekają na Was koncerty znanych artystów, parady taneczne, pokazy i lekcje tańców polskich, teatrzyki i warsztaty dla najmłodszych, pokazy dam w strojach z epoki i przejazdy zabytkowych samochodów. Jak co roku zatańczymy też razem poloneza!
Wydarzenie odbywać się będzie na Krakowskim Przedmieściu oraz pobliskich dziedzińcach Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas trwania festiwalu na Krakowskim Przedmieściu dystrybuowany będzie bezpłatny Kurjer Niepodległości – jak co roku w stylizowanej gazecie festiwalowej będzie można znaleźć program festiwalu.

Program Festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” 2024

Scena Muzyczna na Dziedzińcu UW

Miejsce: Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego
Godziny: 15:30-20:00
Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają dla Was gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Paktofonika, Natalia Przybysz oraz Oskar Cyms.
Więcej informacji: https://fb.me/e/5GGkMW4Cm.

Scena Dziecięca na Dziedzińcu ASP

Miejsce: Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych
Godziny: 13:00-18:00
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie po raz kolejny stanie się dziecięcym centrum wszechświata! Na dzieci czekają teatrzyki, gry, zabawy i wyjątkowe warsztaty. Na najmłodszych czekać będzie również Strefa Pałac Saski Dzieciom, w której odbywać się będą aż trzy warsztaty kreatywne. Tematem przewodnim będą kultowe pomniki znajdująca się na Krakowskim Przedmieściu.
Więcej informacji: https://fb.me/e/24pbOnQnb

Scena Taneczna na Dziedzińcu MKiDN

Miejsce: Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Godziny: 13:00-20:00
Jak tańczy się w różnych regionach Polski? Tego dowiecie się (i nauczycie!) na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poznacie również opowieść o ostatnich wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów. Na scenie usłyszymy muzykę z różnych regionów kraju, czekają Was również warsztaty taneczne Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. Wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor, Janusz Prusinowski.
Więcej informacji: https://fb.me/e/2ACZdfzen

Pokazy VR w „Oknie na Kulturę”

Miejsce: Galeria MKiDN „Okno na Kulturę”
Godziny: 13:00-19:00
W Galerii MKiDN „Okno na Kulturę” przy Krakowskim Przedmieściu 17 będą odbywały się pokazy filmów VR: “MS Piłsudski – podwodna misja”, “Dża-Dża”, “Nie kochać w taką noc”, „Kino” oraz „Wiktoria 1920”.

Atrakcje na trakcie Krakowskiego Przedmieścia

Koncerty Brass Bandów
W godz. 14:00–18:15

W trzech lokalizacjach: przy hotelu Bristol na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz na balkonie Uniwersytetu Warszawskiego (budynek Wydziału Geografii) wystąpią: Aldęte Brass Band, Ferajna z Hoovera, Olek Orkiestra Dęta, Wah Wah Brass Band, Brass Federacja, Orkiestra Dęta Kurzętnik, Orkiestra Dęta Echo Gór.

Parady na Krakowskim Przedmieściu
W godz. 14:00–18:30

Startujące z Bramy Głównej UW i Placu przy Kościele Sióstr Wizytek parady będą cały dzień majestatycznie przechadzać się po trakcie najbardziej reprezentacyjnej warszawskiej ulicy. Parada na dobry początek festiwalu rozpocznie się o 14:00. Finałowa o 18:30 wystartuje z placu przy Kościele Sióstr Wizytek. Przez cały dzień regularnie artyści, rekonstruktorzy i zabytkowe pojazdy będą poruszać się po ulicy. Zaplanowano:
  • Parady zabytkowych samochodów
  • Parady szczudlarzy
  • Parady taneczne z motywem przewodnim poloneza
  • Występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka”
  • Prezentacja mody retro i pokazy bicykli
  • Parady muzyczne z orkiestrami

Spacery historyczne Pałacu Saskiego
W godz. 13:00–17:00

Do wyboru uczestników Pałac Saski przygotował dwie ścieżki tematyczne: Spacer z marszałkiem Józefem Piłsudskim (start: Hotel Bristol lub fontanna w Ogrodzie Saskim) oraz Spacer z Fryderykiem Chopinem (start: fontanna w Ogrodzie Saskim lub pomnik Kopernika). Start o pełnych godzinach.
Organizatorem festiwalu jest Muzeum Historii Polski.
Sfinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Druk Kurjera, warsztaty dla dzieci oraz spacery z przewodnikiem dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.
Plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Krakowskie Przedmieście, Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

Trakt ulicy Krakowskie Przedmieście, od Pomnika Kopernika do wysokości MKiDN