Kontrast
Wielkość czcionki

Geograficzne Spotkanie na Krakowskim Przedmieściu

2021.01.22
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • ogólnopolskie
Organizator: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Geograficzne Spotkania na Krakowskim”, który odbędzie się 22.01.2021 r. w godz. 10.00-11.00.

Wykład zatytułowany „Zmiany granic Polski i kształtowanie się terytorium państwa w ujęciu historycznym” poprowadzi dr Krzysztof Górny.

„Tysiącletnie istnienie Polski dowodzi, że Polska nie jest ani dziełem przypadku, ani też nie jest efemerydą. (…) Rzut oka na mapę Europy wskazuje, że Polska to wielka rzecz” – Eugeniusz Romer.

Zbliżająca się 150-ta rocznica urodzin wielkiego geografa i kartografa Eugeniusza Romera jest wspaniałą okazją by przyjrzeć się zmienności granic Polski. Profesor Romer był bowiem jednym z architektów granic międzywojennej Polski. Ponad pół wieku później, w latach 1989-1993 Polska jako jedyny kraj – być może w dziejach świata – zmieniła wszystkich swoich sąsiadów nie prowadząc wojny i nie zmieniając granic.

Jak więc zmieniał się przebieg granic naszego państwa w dziejach i jakie miało to skutki dla jego funkcjonowania? Jak kraj nad Wisłą wyglądał u zarania swych dziejów i jak wygląda dziś na tle sąsiadów, Europy i całego świata? Co wynika z porównania współczesnego terytorium Polski z jej kształtem terytorialnym w różnych okresach historycznych? W trakcie wykładu słuchacze poznają odpowiedzi na te i wiele innych pytań z zakresu geografii politycznej i historycznej Polski.

Wykład prowadzony w ramach działań w projekcie „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: perspektywa 2022”, realizowanym na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Logo Projektu “Geograficzno-polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”