Historia Gminy Leszno, część 4
- bezpłatnie
Premiera czwartego odcinka historii gminy Leszno. W tej części Alek Nebelski opowie w nim o mrocznych czasach okupacji.
Pewnie jeszcze nie ostygły popioły spalonego Leszna, gdy rozpoczęło się wprowadzanie okupacyjnych porządków. Cukrownia i majątek ziemski zostały odebrane Bersohnom i wprowadzono w nich niemiecki zarząd; bezpośrednio produkcją kierowali Polacy wysiedleni z Poznańskiego. Rodzina Bersohnów, mimo iż od dawna katolicka, ze względu na swe żydowskie pochodzenie musiała się ukrywać.
W okolicy zainstalowali się Niemcy: pałac w Lesznie zajęła policja kryminalna, w dworku na Karpinku funkcjonował posterunek żandarmerii, a w szkole w Zaborowie od połowy 1943 roku – placówka Schutzpolizei. Jednostki te miały pilnować okupacyjnego porządku i zastraszać miejscową ludność, by posłusznie poddawała się niemieckim zarządzeniom.
Obecność w bezpośredniej okolicy sił niemieckich nie powstrzymała mieszkańców przed działalnością konspiracyjną. W Lesznie oficjalnie działała szkoła powszechna, jednak starsza młodzież musiała się uczyć na tajnych kompletach organizowanych przez miejscowych nauczycieli. Te i inne historie opowie Wam nasz przewodnik Alek Nebelski.
Zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Miejsce wydarzenia
Zaborów, Polska
Szczegóły lokalizacji
online
Adres
Zaborów, Polska