Kontrast
Wielkość czcionki

ISKRY NIEPODLEGŁEJ w Polańczyku (gm. Solina)

06 - 09.07.2023
Dodaj do kalendarza
 • ogólnopolskie
Organizator: Biuro "Niepodległa"
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Biuro Niepodległa ogłasza początek trasy wakacyjnej Iskier Niepodległej! Z tej okazji zapraszamy do Soliny, Gm. Polańczyk, na wiele wirtualnych atrakcji! Szukajcie nas na parkingu przed Centrum Informacji Uzdrowiskowo-Turystycznej, ul. Zdrojowa 1b.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to nowoczesny spektakl multimedialny Biura „Niepodległa” umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. To także historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.
 
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat ISKIER NIEPODLEGŁEJ.
 
Iskry Niepodległej w 2023 roku odwiedzą około 100 miejscowości w całej Polsce. Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne!

 
Więcej o projekcie Iskier Niepodległej znajdziecie na stronie: iskryniepodleglej.pl
 
HARMONOGRAM:
 • Dzień 1: 12:00 – 20:00
 • Dzień 2: 12:00 – 20:00
 • Dzień 3: 12:00 – 20:00
 • Dzień 4: 10:00 – 16:00
Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

WIRTUALNY TEATR HISTORII „NIEPODLEGŁA”

Biuro „Niepodległa” i Fundacja Koncept Kultura zapraszają do Kina VR, w którym z ciekawymi postaciami z polskiej historii możemy spotkać się dzięki technologii Virtual Reality. Obrotowe fotele, specjalne gogle i słuchawki przenoszą nas w czasie i przestrzeni.

Wirtualny Teatr Historii to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro „Niepodległa” przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy widz otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu całkowicie przenosi się do wirtualnego świata wydarzeń sprzed lat, które rozgrywają się wokół niego. Obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia produkcji sprawia, że goście Wirtualnego Teatru Historii mają wrażenie fizycznego uczestnictwa w przygodach bohaterów. Taki sposób prezentacji historii wzmaga doznania oraz wpływa na szybkie i długotrwałe jej zapamiętanie. Wirtualna rzeczywistość udowadnia, że poznawanie historii może być fascynującą przygodą!

HARMONOGRAM:
 • Dzień 1: 12:00 – 20:00
 • Dzień 2: 12:00 – 20:00
 • Dzień 3: 12:00 – 20:00
 • Dzień 4: 10:00 – 16:00

Kto może skorzystać: Każdy, zapisy nie obowiązują. WSTĘP BEZPŁATNY.

Widzowie będą mieli do wyboru kilka tytułów:

 • „Dża-Dża” – dramat wojenny o utytułowanej polskiej tenisistce Jadwidze Jędrzejowskiej;
 • „Nie kochać w taką noc” – komedia muzyczna w międzywojennym kabarecie z gwiazdą – Aleksandrem Żabczyńskim w roli głównej;
 • „Kino” – film szkatułkowy o Kazimierzu Prószyńskim w 120. rocznicę stworzenia pierwszej polskiej produkcji fabularnej;
 • „Wiktoria 1920” – gdy widz staje się bohaterem sierpnia 1920, gdy podczas wojny polsko-bolszewickiej rusza dostarczyć depeszę do Warszawy;
 • „Kartka z powstania” – gdy widz, jako jeden z Powstańców Warszawskich, próbuje przetrwać w zniszczonym mieście;
 • „MS Piłsudski” – podwodna podróż na pokład MS Piłsudskiego – słynnego polskiego transatlantyku;

UWAGA! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy przystanku:

 
Gmina Solina
gmina Solina - logo
 
logo goksit w Solinie
 
 
kafel wydarzenia