Kontrast
Wielkość czcionki

Konferencja naukowa Medycy polskiego pogranicza II Rzeczypospolitej lat 1918-1939

30.11 - 01.12.2018 Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, Nowy Świat, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
Organizator: Instytut Historii Nauki PAN
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Konferencja zostanie zorganizowania z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niezależności i powrotu po czasach wieloletnich zaborów polskiej państwowości. Konferencja będzie poświęcona lekarzom, aptekarzom, ale i pielęgniarkom czy położnym podejmującym pracę na granicach zespalanych naszych ziem, ale i w przygranicznych terenach Niemiec, Litwy, Czechosłowacji, Ukrainy i Rosji sowieckiej. Będziemy próbowali się zmierzyć z trudnymi tematami związanymi z funkcjonowaniem tejże grupy na wspomnianych obszarach i ich pracą zawodową. Przede wszystkim będziemy próbowali poznać istniejące tam warunki, życie tamtejszych mieszkańców, ich kulturę, zwyczaje, a więc różne okoliczności, które w dużym stopniu mogły rzutować na rozwijaną tam działalność medyczną: realizowaną diagnostykę medyczną, terapię czy profilaktykę. W tych często specyficznych warunkach, w których pracowali lekarze i inni pracownicy lecznictwa będziemy starali się przybliżyć dzisiejszej rzeczywistości konkretnych ludzi wymienionych profesji, którzy byli związani z tymi ziemiami lub decydowali się tam osiąść, prowadząc działalność zawodową a niejednokrotnie też naukową. Wykorzystamy do tych celów różne źródła w tym wspomnienia, pamiętniki, listy, czasopiśmiennictwo a także archiwalia medyków w tym pisma urzędowe, ale i źródła ikonograficzne, nagrania dźwiękowe i filmowe. Planujemy też wydanie publikacji nt. Medycy polskiego pogranicza II RP lat 1918-1939, która będzie promowana podczas trwania konferencji. Publikacja zawierać będzie rozszerzone treści wystąpień konferencyjnych. W tej chwili udało się zebrać przeszło 30 referatów, które zostaną po pomyślnej akceptacji recenzentów w powyżej podanej publikacji.
Planowane tematy w sesjach naukowych, to m. in.:
– Lekarze, pielęgniarki, położne i aptekarze w rzeczywistości kształtowania się polskiej państwowości (lata 1918-1922) (tworzenie struktur organizacyjnych, placówek, konkretnych miejsc pracy, kształtowanie ich warunków) ;
– Udział w powstaniach i walkach na pograniczu ziem polskich (lata 1918-1922);
– Działalność lecznicza, profilaktyczna a specyfika poszczególnych terenów;
– Środowiska podopiecznych (warunki: higieniczne, materialne, poglądy na zdrowie i chorobę np. mniejszości narodowych);
– Pracownicy i ich pozycja prawna, zawodowo-materialna;
– Kobiety w zawodach medycznych,
– Medycy w wojsku (organizacja, działalność)
– Szkolnictwo;
– Działalność społeczna i polityczna (w stowarzyszeniach, izbach, partiach)
– Zapomniani medycy polskiego pogranicza 1918-1939.

Mamy nadzieję, że organizowana Konferencja oraz publikacja będą doskonałą okazją do merytorycznej dyskusji nad tymi ważnymi zagadnieniami.

Za Komitet Naukowy i Organizacyjny

Prof. dr hab. Bożena Urbanek

30.11.2018 w godz. 9.30-17.30
01.12.2018 w godz. 9.30-12.30

czarno-białe zdjęcieprzedstawiające medyków przy pracy

Miejsce wydarzenia

Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, Nowy Świat, Warszawa, Polska