Konkurs filmowy „Etos Powstania Styczniowego na Ziemi Sokołowskiej”
- aktywnie
- bezpłatnie
Z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Sokołowski Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w konkursie filmowym pt. „Etos Powstania Styczniowego na Ziemi Sokołowskiej”! Celem konkursu jest nakręcenie krótkiej formy filmowej ukazującej tematykę związaną z etosem powstańczym na ziemi sokołowskiej.
Sokołów Podlaski jest wyjątkowym miejscem, związanym z tragicznymi wydarzeniami ze schyłku Powstania Styczniowego. Na rynku starego miasta 23 maja 1865 roku stracono ostatniego dowódcę Powstania Styczniowego – ks. Stanisława Brzóskę oraz jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego. Wydarzenie to wyryło się w pamięci mieszkańców i stanowi ważny fundament ich tożsamości.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1925 roku roku, mieszkańcy uhonorowali bohaterów pomnikiem, który stoi po dziś dzień w miejscu ich śmierci.
Pragniemy aby młodzież na nowo odkryła sens tych wydarzeń i uwieczniła tę pamięć w artystycznej formie filmu. Serdecznie zapraszamy uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów wszystkich klas ponadpodstawowych. Zachęcamy również nauczycieli do objęcia opieki i zachęcenia uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Prace powinny przedstawiać tematykę związaną z etosem powstańczym na ziemi sokołowskiej:
- Bohaterami Powstania Styczniowego: ks. Stanisławem Brzóską, Franciszkiem Wilczyńskim, Feliksem Bartczukiem, Ksawerym Bielińskim, Władysławem Rawiczem i innymi;
- współczesnymi śladami działań powstańczych na terenie Sokołowa Podlaskiego i ziemi sokołowskiej (tablice, głazy, groby i inne upamiętnienia oraz oznaczenia terenowe);
- losami mieszkańców żyjących na tym terenie po okresie Powstania Styczniowego, którzy wykazali się postawą i działaniami patriotycznymi, wśród nich: sokołowscy unici i inni mieszkańcy przeciwstawiający się rusyfikacji, indywidualni działacze oraz członkowie różnych formacji działający na rzecz niepodległości w okresie rozbiorowym, sokołowscy harcerze walczący w wojnie polsko-bolszewickiej, żołnierze walczący w rozmaitych rozmaitych działaniach wojennych, mieszkańcy ukrywający żydów podczas okupacji niemieckiej, żołnierze i działacze powojennego podziemia niepodległościowego, ks. Stanisław Falkowski organizujący modlitwę za Ojczyznę pod pomnikiem ks. Brzóski w okresie stanu wojennego, mieszkańcy szczególnie zasłużeni w działaniach pronarodowych i propaństwowych oraz inne postaci z historii popowstańczej Sokołowa Podlaskiego i okolic;
- znaczeniem historii powstańczych dla współczesnych mieszkańców Podlasia;
- współczesnymi postawami patriotycznymi, których źródłem są losy Bohaterów Powstania Styczniowego.
Filmy krótkometrażowe o długości od 1 do 5 minut, umieszczone na nośniku tj. płycie DVD bądź pendrive, wraz z wypełnioną i podpisaną kartą zgłoszenia należy dostarczyć listownie lub osobiście do Sokołowskiego Ośrodka Kultury (ul. Wolności 27, 08-300 Sokołów Podlaski) w terminie do 29 września 2023 r.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 października 2023 r. na stronie www.sokolowskakultura.pl oraz w mediach społecznościowych. Nagrody zostaną wręczone 16 października 2023 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
Zapraszamy!
Konkurs “Etos Powstania styczniowego na ziemi sokołowskiej” realizowany jest w ramach zadania “Pro fide et Patria – Powstanie Styczniowe na ziemi sokołowskiej”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”
Miejsce wydarzenia
Sokołowski Ośrodek Kultury - Kino "Sokół", Wolności, Sokołów Podlaski, Polska
Szczegóły lokalizacji
Sokołowski Ośrodek Kultury, ul. Wolności 21, 08-300 Sokołów Podlaski
Adres
Sokołowski Ośrodek Kultury - Kino "Sokół", Wolności, Sokołów Podlaski, Polska