Kontrast
Wielkość czcionki

Lekcje biblioteczno-historyczne „Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na Ponidziu. Szlak bojowy rotmistrza Jana Newlina Mazarakiego”

28.02 - 30.04.2023 Nowy Świat 3, 28-400 Pińczów, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
Organizator: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 9.00 -11.00

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie zaprasza na lekcje biblioteczno-historyczne w szkołach podstawowych i średnich!

Zgłaszać się mogą szkoły z trzech gmin Ponidzia: Pińczów, Michałow, Złota.

Lekcje biblioteczno-historyczne opowiadają o Powstaniu Styczniowym z perspektyw ogólnokrajowej i lokalnej. Uczniowie poznają losy lokalnego bohatera: rotmistrza Jana Newlina Mazarakiego. Scenariusz lekcji został stworzony na podstawie bogatej bibliografii oraz był konsultowany z nauczycielami historii i pasjonatami tego okresu w historii. Zajęcia prowadzone będą przez Roberta Karpińskiego i Marcina Salamon – duet nauczycielsko-bibliotekarski z Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Pińczowie. Panowie są pasjonatami historii Polski i posiadają bogate doświadczenie w pracy ze różnymi grupami wiekowymi.

W trakcie lekcji w formie opowieści przedstawiane są obszernie przyczyny powstania styczniowego, jego przebieg oraz skutki w postaci rosyjskich represji popowstaniowych. Nauczyciel omawia tło międzynarodowe walk, udział ochotników z zagranicy, kwestie uzbrojenia i umundurowania oraz udział kobiet w insurekcji. Przedstawia także rozmaite ciekawostki dotyczące powstania, które pozwalaj przyswoić i zapamiętać powstańcze wydarzenia. Spotkanie połączone jest z prezentacją multimedialną własnego autorstwa, włączaniem uczestników w dyskusję oraz czas na lekcyjne QA.

Zapraszamy do zgłoszeń!

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863–1864”.

Plakat w kolorze jasnego brązu. Od góry napis Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie, Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów zapraszają na Lekcje biblioteczno-historyczne w szkołach gmin: Pińczów, Złota i Michałów. Termin : luty-kwiecień 2023 . Następnie zmieszczony jest w kolorze białym tytuł lekcji: Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na Ponidziu. Szlak bojowy rotmistrza Jana Newlina Mazarakiego. Poniżej napisów znajduje się grafika przedstawiająca rotmistrza Mazakiego w mundurze na tle map przedstawiający szlak jego wędrówki na Ponidziu. Wykończeniem grafiki jest scena z rekonstrukcji Bitwy pod Grochowiskami, zdjęcia podpisane imieniem i nazwiskiem autorki; Alicja Mazurek. Następnie wymieniono prowadzących: Robert Karpiński i Marcin Salamon. Szczegóły i informacje, kontakt: numery telefonów i adresy email

Miejsce wydarzenia

Nowy Świat 3, 28-400 Pińczów, Polska

Szczegóły lokalizacji

Szkoły podstawowe i średnie w Gminach: Pińczów, Michałow, Złota

Adres

Pińczów, Polska