Michał Fryderyk Czartoryski i konfederacja barska – wykład historyczny Władysława Kolatorskiego
- bezpłatnie
- przystosowane dla niepełnosprawnych
Konfederacja barska (1768–1772) była pierwszym zrywem niepodległościowym i patriotycznym o charakterze religijnym i narodowym. Działania konfederatów wymierzone były głównie przeciw dominacji Rosji i – stale manifestującemu uległość wobec niej – królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu.
W czasie trwania konfederacji właścicielem Radzymina był Michał Fryderyk Czartoryski, książę na Klewaniu i Żukowie, kanclerz wielki litewski i przywódca stronnictwa politycznego Familia, które utorowało drogę do tronu Stanisławowi Poniatowskiemu. Książę znakomicie wpisał się w historię Radzymina, inwestując w miasto i stymulując jego rozwój. A jak książę Czartoryski zapatrywał się na konfederację? Czy stanął po stronie króla Poniatowskiego, który przecież był jego siostrzeńcem i protegowanym, czy też poparł konfederację barską – antyrosyjski zryw, skierowany przeciw królowi?
Zapraszamy na spotkanie z Władysławem Kolatorskim, lokalnym historykiem, znakomitym znawcą historii Radzymina, który przybliży ten temat podczas wykładu: „Michał Fryderyk Czartoryski i konfederacja barska (1768-1772)”.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Miejsce wydarzenia
Konstytucji 3 Maja 15, 05-250 Radzymin, Polska