Kontrast
Wielkość czcionki

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Ostrowii Mazowieckiej

31.07 - 02.08.2021 Henryka Trębickiego 10, 07-300 Ostrów Mazowiecka, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
Organizator: Biuro Programu „Niepodległa”
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: Dzień 1: 12:00 – 18:00, Dzień 2: 10:00 – 18:00, Dzień 3: 10:00 – 16:00

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do odwiedzin niezwykłego mobilnego centrum edukacyjnego – Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Multimedialna wystawa wybranych eksponatów prezentujących w nieszablonowy sposób historię II RP pojawi się w sumie w 20 lokalizacjach w całym kraju. Jej pełen przebieg będziemy przedstawiać w zakładce Niepodległa w trasie.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, umieszczony został w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Całość wystawy zamyka strefa zabawy z foto-budką, która uwieczni i wyśle na podany adres mailowy nasze zdjęcie z jednym z ojców niepodległości.

Pierwszym przystankiem Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest Ostrów Mazowiecka, w której mobilne centrum zawita 31 lipca i zostanie na 3 dni, do 2 sierpnia włącznie. Kolejnymi punktami na trasie są Suwałki, Augustów, Olsztyn, Puck i Lębork. Koniec tegorocznej trasy zaplanowano na początku października.

plakat wydarzenia

Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie jest możliwe przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego oraz do zapisów regulaminu, który jest dostępny przy wejściu, a także w zakładce Niepodległa w trasie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

logotyp kierunek Ostrów Mazowiecka

zdjęcie ukazujące ekran multimedialny i fragment dekoracji graficznej wnętrza tira

Siła Symbolu - Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". Fot. BPN

Miejsce wydarzenia

Henryka Trębickiego 10, 07-300 Ostrów Mazowiecka, Polska

Szczegóły lokalizacji

Plac przed MOSiR, ul H. Trębackiego 10