Kontrast
Wielkość czcionki

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Starachowicach

23 - 25.08.2022 Marszałka Piłsudskiego 95, 27-200 Starachowice, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Biuro Programu „Niepodległa”
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: Dzień 1: 12:00 – 18:00, Dzień 2: 10:00 – 18:00, Dzień 3: 10:00 – 16:00

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” ponownie rusza w trasę. W 2022 roku historia pierwszych lat polskiej niepodległości na nowoczesnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” zawita do 40 miejscowości w całej Polsce. W każdej z nich interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety będzie dostępna bezpłatnie przez trzy dni. Zapraszamy do zwiedzania!

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, umieszczony został w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym. Podzielono go na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Całość wystawy zamyka strefa zabawy.

Samochodowi towarzyszą dwa namioty. W jednym z nich podróż w czasie zapewniają gogle VR, które pozwalają spotkać się z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie „Dża-Dża” lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Nie kochać w taką noc”. W drugim namiocie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wybranym ojcem niepodległości dzięki fotobudce.

Dwudziestym dziewiątym przystankiem Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” w 2022 roku są Starachowice. Koniec tegorocznej trasy zaplanowano w połowie października.

plakat wydarzenia

Odwiedziny w mobilnym Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” to atrakcyjna forma wspólnego spędzenia czasu dla starszych i młodszych. Na pomoc obsługi Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami.

Wstęp jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze czas na obejrzenie filmu VR. Wszyscy zwiedzający muszą stosować się do regulaminu korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, dlatego prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem ZASAD KORZYSTANIA Z WIRTUALNEGO TEATRU HISTORII „NIEPODLEGŁA” oraz FOTOBUDKI.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN.

Herb powiatu starachowickiego

 

logo Ekomuzeum

 

ekspozycja mobilnego centrum edukacyjnego - fragment z makietą i ekranami poświęconymi sztuce

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". Fot. T. Tołłoczko / BPN

Miejsce wydarzenia

Marszałka Piłsudskiego 95, 27-200 Starachowice, Polska

Szczegóły lokalizacji

Plac centralny Muzeum Przyrody i Techniki