Kontrast
Wielkość czcionki

Obchody 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Pile

2018.12.28 Stefana Okrzei 9, Piła, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 14 - 18

Zapraszamy Państwa na obchody 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości!

Kiedy: 28 grudnia (piątek) 2018 roku, godzina 14.00
Gdzie: Młodzieżowy Dom Kultury w Pile, ulica S. Okrzei 9.

W programie:

  • Otwarcie wystawy pt.: „Powstaniec wielkopolski Antoni Knajdek – żołnierz, artysta, fotograf” oraz przekazanie przez rodzinę Antoniego Knajdka pamiątek do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Antoni Knajdek (1897-1975) to postać niezwyczajna. Żołnierz armii pruskiej, powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko-sowieckiej, pracownik polskiej Straży Celnej, a także fotograf. Urodził się w Plewiskach koło Poznania, tam też ukończył niemiecką Katolicką Szkołę Powszechną. Następnie uczył się zawodu fotografa. Jako powstaniec uczestniczył w oswobodzeniu Poznania, krótko walczył w rejonie Wyrzyska, a później na froncie zachodnim m.in. w rejonie Wolsztyna, Kopanicy, Małego i Wielkiego Grójca, Nowej Wsi i Zbąszynia. Od 1927 r. prowadził zakład fotograficzny w Łobżenicy. Tam  założył rodzinę i działał społecznie. Awansowany został do stopnia podporucznika Wojsk Wielkopolskich i odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Pochowany na łobżenickim cmentarzu. W swoim „Notatniku rysunkowym” przedstawiał żołnierskie sceny z Powstania Wielkopolskiego oraz szkice znanych mu postaci. Wystawa jest organizowana dzięki życzliwości wnuczki Barbary Jasińskiej i prezentuje dokumenty z bogatego życia Antoniego Knajdka, oraz wybrane obrazy z „Notatnika rysunkowego”.

  • Promocja tomiku poezji pt. Niepodległa. Moje wiersze – Aleksandry Bogdan z domu Snadna, wydane z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Aleksandra Bogdan z domu Snadna, urodziła się 11 września 1929 roku w Krotoszynie. Jest córką podoficera Wojska Polskiego. Do 6 roku życia mieszkała w rodzinnym mieście, a następnie była mieszkanką Poznania, Piły i znów Poznania. W czasie Poznańskiego Czerwca 1956 została trzykrotnie postrzelona na moście teatralnym – jedna z kul trafiła ją w głowę. Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta RP. „Moje wiersze”, to niepowtarzalny, pełen emocji, dziennik wierszy, w którym autorka opiewa swą miłość do Ojczyzny – Polski. To teksty patriotyczne, nierzadko patetyczne i osadzone w historii 100-lecia Niepodległej, pisane z serca, bardzo osobiste i pełne nadziei.

  • Wystawa wydawnictw o Powstaniu Wielkopolskim ze zbiorów Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. P. Szumana w Pile.

***

Więcej informacji udziela Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA, e-mail: lub tel.: 601970679.

Zapraszamy!

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA
Towarzystwo Miłośników Miasta Piły
Starostwo Powiatowe w Pile
Młodzieżowy Dom Kultury w Pile

Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program NIEPODLEGŁA
Grzegorz Piechowiak Poseł na Sejm RP
Zbigniew Hoffmann Wojewoda Wielkopolski
Eligiusz Komarowski Starosta Pilski
Piotr Łosoś Burmistrz Łobżenicy
Adam Dopierała Przewodniczący NSZZ Solidarność
Tadeusz Musiał Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919
Jan Ryszard Garbarczyk Prezes Koła nr 9 im. kpt. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Pile
Tomasz Łęcki Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu
Waldemar Jordan Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Dofinansowano ze środków Powiatu Pilskiego.

W związku z nawiązaną współpracą z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, Biuro Programu „Niepodległa” aktywnie włącza się w organizację wydarzeń upamiętniających setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Portret Antoniego Knajdka przedstawia wnuczka, pani Barbara Jasińska

Miejsce wydarzenia

Stefana Okrzei 9, Piła, Polska

Szczegóły lokalizacji

Młodzieżowy Dom Kultury w Pile, ulica S. Okrzei 9.

Adres

Stefana Okrzei 9, Piła, Polska