Kontrast
Wielkość czcionki

Oręż Niepodległej – „Bagnety Wojska Polskiego 1918-1939”

13.03 - 31.12.2021
Dodaj do kalendarza
  • ogólnopolskie
Organizator: Janusz Jarosławski
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa pozycja – rozszerzone wydanie książki Janusza Jarosławskiego „Bagnety Wojska Polskiego 1918-1939”. Okres historii, uwieczniony w książce to niespokojny czas wojen i kręte losy ich uczestników. Publikacja doskonale odnajdzie się w domowej biblioteczce każdego miłośnika historii i broni siecznej jako nieocenione źródło wiedzy.

Nowa książka to 420-stronicowe wydawnictwo albumowe traktujące o bagnecie – krótkiej broni białej. Autor pokazał w nim nie tylko bagnety polskiej konstrukcji i produkcji i z państw zaborczych, lecz również z Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Japonii, jak i rysunki pokazujące w sposób obrazowy mocowanie bagnetów na karabinach. Cennym uzupełnieniem informacji są reprodukcje zachowanych dokumentów z Centralnego Archiwum Wojskowego dotyczących zasobów i produkcji bagnetów.

W wydawnictwie można znaleźć precyzyjne zdjęcia wybranych, dobrze zachowanych eksponatów o wartości historycznej, pochodzących m.in. ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Publikacja została rozszerzona o dziesiątki unikatowych fotografii pochodzących m.in. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, stanowiących nieocenione kompendium wiedzy na temat dawnej broni i barwy.

Autorem książki jest Janusz Jarosławski – publicysta, wydawca, autor 26 książek poświęconych tematyce historycznej i broni białej, od wielu lat zajmujący się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej. Publikacje autora to projekty objęte patronatem honorowym Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości, a także Narodowego Instytutu Wolności.

„Bagnety Wojska Polskiego 1918-1939” są drugą częścią po „Szablach Wojska Polskiego 1918-1939” ponad 1200-stronicowej trylogii poświęconej orężu Niepodległej. Ostatnią, trzecią częścią będzie publikacja „Kordziki Wojska Polskiego 1918-1939”.

Premiera książki „Bagnety Wojska Polskiego 1918-1939” odbędzie się online w sobotę 13 marca 2021 r. o godz. 17:00. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

okładka książki z bagnetem