Kontrast
Wielkość czcionki

Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design.

24.11 - 25.02.2018 Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Więckowskiego 36
Dodaj do kalendarza
Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Celem ekspozycji jest przybliżenie zapomnianego wątku wpływu holenderskiego nurtu „De Stijl” na polską awangardę. Pokazuje kontakty i powiązania pomiędzy artystami z obu państw. Wystawa przedstawia około 130 obiektów z wielu niderlandzkich i polskich muzeów. Zobaczyć można rzeźby, obrazy, rysunki, makiety, rekonstrukcje, czy zdjęcia archiwalne będące dowodem międzynarodowej wymiany poglądów i form sztuki.

Największa aktywność „De Stijl” jako ugrupowania przypada na lata 1917-1920. Wtedy właśnie powstały główne prace teoretyczne stanowiące podwaliny ruchu i jego działalności. Punktem wyjścia dla modelu sztuki była idea neoplastycyzmu opracowana przez Pieta Mondriana. Została przeniesiona na trzeci i czwarty wymiar przez Theo van Doesburga. Jako kompleksowy model kształtowania formy plastycznej, była manifestowana poprzez współoddziaływanie różnych dziedzin sztuki. Nawiązywało to do totalnego Gesamtkunstwerk.

Dla przedstawicieli polskiej awangardy kontakt z grupą De Stijl był szansą na organizowanie nowoczesnego życia przy pomocy sztuki. W odrodzonym państwie nowa architektura dopiero się kształtowała, szukając drogi pomiędzy narodowym stylem dworkowym, a zachodnim budownictwem egalitarnym. Głównym probierzem nowoczesności miał być funkcjonalizm, który zdominował projekty mebli i kolorystykę wnętrz.

Wystawa odbywa się w ramach programu „Rok awangardy” będącego elementem obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

kobieta w galerii

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Więckowskiego 36