Kontrast
Wielkość czcionki

Pokazy filmów VR w Dąbrowie Zielonej z okazji 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski

2022.09.07 plac Kościuszki 49, 42-265 Dąbrowa Zielona, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
Organizator: Fundacja Koncept Kultura i Biuro Programu „Niepodległa”
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 16.00 - 20.00

Z okazji 100. rocznicy włączenia Górnego Śląska w granice Polski Biuro Programu „Niepodległa” i Fundacja Koncept Kultura zapraszają na pokazy filmów VR w miejscowościach województwa śląskiego. Wirtualna przygoda przeniesie widzów w czasie i będzie doskonałą okazją do wspólnego, radosnego świętowania!

W międzywojniu polska kultura wpływała na Śląsk, a Śląsk na polską kulturę! Dlatego zaprezentowane zostaną dwa filmy VR: „Dża-Dża” i „Nie kochać w taką noc”. W produkcji „Nie kochać w taką noc” widzowie spotkają się w międzywojennej rewii z Aleksandrem Żabczyńskim. Z kolei tenisistka Jadwiga Jędrzejowska po II wojnie światowej mieszkała w Katowicach – dlatego też pokazany zostanie VR „Dża-Dża”!

7 września 2022 spotkajmy się w Dąbrowie Zielonej (powiat częstochowski). W Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego przy placu Kościuszki 49  zorganizowane zostaną pokazy w godzinach 16:00-20:00. Wstęp bezpłatny!

goście z okulusami na obrotowych fotelach oglądają film

Premiera filmów VR „Dża-Dża” i „Nie kochać w taką noc”.
Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

UWAGA! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12. roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem!

Filmy VR „Dża-Dża” i „Nie kochać w taką noc”

„Dża-Dża” (dramat wojenny, czas trwania 18 minut)

„Dża-Dża” to krótkometrażowy dramat wojenny, który przenosi widza w czasie do Warszawy okresu II wojny światowej. Tytułowa Dża-Dża to jedna z najbardziej utytułowanych polskich tenisistek – Jadwiga Jędrzejowska. Publiczność kochała zawsze uśmiechniętą Jadwigę, lecz dziennikarze prasy zagranicznej nie potrafili wymówić jej nazwiska, więc w artykułach nierzadko można spotkać jedynie jej inicjały: J-J, co we Francji brzmiało „Ża-Ża”, a w Anglii czy USA „Dża-Dża”. Fabuła filmu zaczyna się w zrujnowanym budynku, w latach 80. XX wieku. Wraz z tajemniczym kolekcjonerem Fabianem (Marek Kossakowski) widz przenosi się w czasie do lat 40. XX wieku, do okupowanej Warszawy, by poznać losy wyjątkowej rakiety tenisowej. W zajeździe „Pod kogutem” los splótł ścieżki Fabiana z niepozorną kelnerką Jadzią (Olga Żmuda). Jakie to spotkanie miało konsekwencje? Odpowiedź czeka w goglach VR!

„Nie kochać w taką noc” (komedia muzyczna, czas trwania 16 minut)

Lata 20. i 30. XX wieku to czas owiany legendą, do której powstania przyczyniły się n filmy z gwiazdami przedwojennego kina. „Nie kochać w taką noc” to muzyczna komedia pomyłek zapraszająca za kulisy międzywojennego kabaretu. Widz spędza tam wieczór z jednym z najbardziej znanych aktorów II RP – Aleksandrem Żabczyńskim (Jacek Knap). Blask świateł, olśniewające kostiumy, akrobatyczna choreografia i humor towarzyszą odpowiedziom na pytania: co, jeśli konferansjer Maniek (Dawid Dziarkowski) i kelnerzy pomylą damy, które przybywają na niezwykły wieczór rewii? Co, jeśli piękną nieznajomą (Katarzyna Ptasińska), wezmą za żonę Marię, a żonę (Aleksandra Grzelak) za zwykłą wielbicielkę? Najuprzejmiejszy aktor II RP będzie się musiał nieźle natrudzić, by wyjść cało z tego ambarasu!

Serdecznie zapraszamy do Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”!

Pokazy realizowane są w ramach obchodów 100. rocznicy przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski.

goście z okulusami na obrotowych fotelach oglądają film

Premiera filmów VR "Dża-Dża" i "Nie kochać w taką noc". Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Miejsce wydarzenia

plac Kościuszki 49, 42-265 Dąbrowa Zielona, Polska

Szczegóły lokalizacji

Szkoła Podstawowa im. W. Broniewskiego