Kontrast
Wielkość czcionki

Pomnik Historii: Kraków – Kopiec Kościuszki z otoczeniem

22.11.2017 - 31.12.2022 Kraków – Kopiec Kościuszki z otoczeniem
Dodaj do kalendarza
Organizator:
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

W ramach programu „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania Niepodległości”, realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, 22 listopada 2017 r. rozporządzeniem prezydenta RP na listę Pomników Historii zostało wpisanych 11 nowych obiektów. Jednym z nich jest Kopiec Kościuszki.

Kopiec usypywany był przez 3 lata, a ukończono go w 1823 roku. Zawiera ziemię z wielu pól bitew z Europy i Ameryki. Jest wyrazem czci rodaków dla bohatera narodowego, polskiego i amerykańskiego generała, Naczelnika Insurekcji – Tadeusza Kościuszki. Patriotom XIX wieku udało się uratować kopiec przed zniszczeniem przez zaborcę podczas fortyfikowania Krakowa. Zamiast zniszczenia go, Austriacy wybudowali dookoła Fort nr 2.

Celem ochrony pomnika jest „zachowanie, ze względu na wartości historyczne, architektoniczne i krajobrazowe – materialne i niematerialne, Kopca Tadeusza Kościuszki – pomnika-mogiły wzniesionego przez Naród Polski dla uczczenia wielkiego wodza i bohatera narodowego, będącego symbolem patriotyzmu i dążeń niepodległościowych, tworzącego kompozycję krajobrazową wpisaną w panoramę historycznego Krakowa”. Na Listę, oprócz kopca, wpisano jego otoczenie: mur oporowy, kaplicę bł. Bronisławy, dawne koszary fortu nr 2 „Kościuszko”, Aleję Jerzego Waszyngtona, oraz otoczenie z szańcem FS 3.

Obecnie teren Kopca i przyległych budowli służy jako teren wystawienniczy, jako atrakcja turystyczna. Wstęp kosztuje kilkanaście złotych. Ze szczytu Kopca rozpościera się piękna panorama Krakowa. Warto jeszcze wspomnieć, że rok 2017 był Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą jego śmierci.

Kopiec, widok od zachodu, fot. P. Sekuła, 2017, wł. NID

Kopiec, widok od zachodu, fot. P. Sekuła, 2017, wł. NID

Miejsce wydarzenia

Kraków – Kopiec Kościuszki z otoczeniem