Przegląd Festiwalowy „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości” w Choroszczy
- aktywnie
- bezpłatnie
- dla dzieci
- folklor/rękodzieło
- przystosowane dla niepełnosprawnych
- rekonstrukcje/inscenizacje
- warsztaty
11 października 2018 r. od godz. 10.00, Dyrekcja i Pracownicy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy serdecznie zapraszają do udziału w Przeglądzie Festiwalowym „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości”.
Podczas Przeglądu Festiwalowego odbędą się następujące wydarzenia:
– prezentacje festiwalowe,
– wykład historyczny Józefa Waczyńskiego „Choroszcz. Drogi do Niepodległości”,
– otwarcie wystawy fotografii: „Choroszcz w latach odzyskania Niepodległości”,
– warsztaty wokalne,
– koncert: „Piosenki Niepodległe”.
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty wokalne pieśni historycznych, patriotycznych i piosenek niepodległościowych prowadzone przez solistów Polskiego Teatru Muzycznego „Scena Retro” – Beatę Kraskę (sopran) i Dawida Biwo (bas-baryton).
Zapraszamy do aktywnego udziału od ośmiu do dziesięciu wykonawców. Jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych do przysłuchiwania się uczestnikom warsztatów – będzie to świetna okazja by wzbogacić swój repertuar, a uwagi instruktora odnieść do własnej praktyki wykonawczej. Uczestnikami mogą być osoby i zespoły o zróżnicowanym doświadczeniu artystycznym, w wieku od 6 do 106 lat, które przygotują przynajmniej jedną piosenkę związaną tematycznie z Niepodległością. Warsztaty będą miały formułę otwartej lekcji, podczas której będziemy pracować nad zgłoszonym przez uczestnika bądź uczestników (zespoły) repertuarem – w tym nad zagadnieniami emisyjnymi, interpretacyjnymi i wykonawczymi.
Zgłoszenia:
1) Zgłoszenia mailowe na adres:
2) W tytule maila: WARSZTATY w (proszę wstawić swoją miejscowość).
3) W treści maila prosimy podać: imię i nazwisko uczestnika warsztatu / nazwę zespołu wraz z danymi osoby zgłaszającej zespół, numer telefonu komórkowego, tytuły (ew. autorów) utworów proponowanych do ćwiczenia, opcjonalnie: krótki opis własnego doświadczenia artystycznego.
4) Odpowiemy na wszystkie prawidłowe (mailowe) zgłoszenia, lecz spośród zgłaszających zaprosimy 8-10 wykonawców/zespołów do pracy warsztatowej.
5) Nie przyjmujemy zgłoszeń poprzez FB.
Celem warsztatów jest utrwalenie znanego materiału, przypomnienie pieśni o szczególnej wartości artystycznej, estetycznej, historycznej i społecznej, a także doskonalenie się uczestników w technice wokalnej. Będziemy w ten sposób wspólnie świętować naszą Niepodległość!
Uczestnicy będą występować w następujących kategoriach:
• szkoły podstawowe (klasy I-III),
• szkoły podstawowe (klasy IV-VI),
• szkoły podstawowe (klasy VII-VIII), gimnazja (klasy III),
• szkoły ponadgimnazjalne,
• rodziny i dorośli,
• seniorzy, Uniwersytety Trzeciego Wieku.
Wykonawcy zgłaszają dwa utwory: jeden obowiązkowy (należy dokonać wyboru 1 utworu z listy 130 pieśni i piosenek) i jeden dowolny (mile widziane własne kompozycje i aranżacje).
Organizator w razie potrzeby udostępnia nuty utworów obowiązkowych.
Dopuszcza się tylko podkład muzyczny (akompaniament) wykonywany na żywo.
Pieśni i piosenki mogą być śpiewane bez towarzyszenia instrumentów (a’cappella).
Na zakończenie Przeglądu Festiwalowego o godz. 19.00 zapraszamy do auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy na koncert: „Piosenki Niepodległe”. Wstęp wolny.
Przypomnimy sobie Kaprala Szczapę – legendarnego legionowego wesołka i jego żartobliwe opowieści. Odtworzymy atmosferę kabaretu Qui Pro Quo, którego artystów zapraszał do Belwederu sam Marszałek Piłsudski, śmiejąc się z ich żartów i skeczy lub słuchając w uniesieniu Hanki Ordonówny. Zachwycimy się utworami Jerzego Petersburskiego – kompozytora i żołnierza Armii Generała Andersa. Poszukamy urody dawnych czasów w świecie muzyki i słowa.
Koncert przygotowali artyści Polskiego Teatru Muzycznego „Scena Retro”:
Scenariusz: Witold Pelka
Reżyseria: Emilia Krzyżanowska
Kierownictwo muzyczne: Krzysztof Kołodziej
Ruch sceniczny: Nadia Mazur
Wykonawcy:
Ewelina Sobczyk – sopran
Łukasz Kostka – baryton
Agnieszka Dancewicz – skrzypce
Karol Grzeszczuk – akordeon
Justyna Służalec – fortepian
Krzysztof Kołodziej – gitara
Emilia Krzyżanowska – fortepian
Piotr Kucharz – kontrabas
Witold Pelka – prowadzenie koncertu
Organizatorami Przeglądu Festiwalowego „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości” są: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach – Lider oraz Partnerzy: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Dom Kultury w Kałuszynie, Gminne Centrum Kultury w Mrozach, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu, Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach, Sokołowski Ośrodek Kultury, Węgrowski Ośrodek Kultury.
Przegląd organizowany jest na terenie 4 województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego. W ramach Przeglądu Festiwalowego zostaną zorganizowane prezentacje festiwalowe i wydarzenia towarzyszące: koncerty, wykłady historyczne, warsztaty wokalne, wystawy fotograficzne i malarstwa, prezentacje literackiej twórczości patriotycznej lokalnych twórców.
Lider i Partnerzy Festiwalu przeprowadzają eliminacje i zgłaszają najlepszych wykonawców (2 laureatów z każdej kategorii) do finału ogólnopolskiego w Siedlcach, 26-28 października 2018 r.
Informacje o Przeglądzie Festiwalowym dostępne są na stronach internetowych Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach i Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Zgłoszenia do Przeglądu Festiwalowego przyjmujemy od 7 września do 5 października 2018 r. na podstawie dokładnie wypełnionej elektronicznie karty zgłoszenia.
W każdej kategorii zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia. Wręczenie nagród laureatom nastąpi podczas koncertu galowego 28 października 2018 r. (niedziela) o godz. 19.00 w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, ul. Sienkiewicza 63.
Przegląd Festiwalowy „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości” odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu „Jesteśmy Wolni”. Festiwal dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Miejsce wydarzenia
Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, ul. Sienkiewicza 29
Adres
Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, ul. Sienkiewicza 29